Η Τσέλσι... πίκρανε τον Μουρίνιο

Μπλε «βάφτηκε» το λονδρέζικο ντέρμπι για την 18η αγωνιστική της Premier League, καθώς η Τσέλσι νίκησε 2-0 την Τότεναμ στο "Tottenham Hotspur Stadium" και απέκτησε προβάδισμα έξι βαθμών από τους «πετεινούς».

Ο τεχνικός της Τότεναμ, Ζοζέ Μουρίνιο, αντιμετώπισε για πρώτη φορά από το νέο πόστο του την Τσέλσι, με την οποία κατέκτησε τρία πρωταθλήματα Αγγλίας, ωστόσο είδε τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη με 2-0. Τα γκολ που «πλήγωσαν» τους «σπερς» και τον Πορτογάλο προπονητή πέτυχε στο πρώτο μέρος ο Γουίλιαν, που έβαλε έτσι την... υπογραφή του στο παιχνίδι. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Τότεναμ αγωνιζόταν από το 62ο λεπτό με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Σον.

Στο μεταξύ, μπορεί η Γουότφορντ να ήταν ουραγός στη βαθμολογία, ωστόσο έκανε την έκπληξη της αγωνιστικής, καθώς νίκησε 2-0 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Βίκαρετζ Ρόουντ». Οι «χόρνετς» πήραν προβάδισμα στον αγώνα στο 50ό λεπτό με το γκολ του Σαρ που εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Ντε Χέα, ο οποίος δεν συγκράτησε την μπάλα στην προσπάθειά του να αποκρούσει. Οι γηπεδούχοι «κλείδωσαν» τη νίκη στο 54΄, όταν ο Σαρ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Γουάν-Μπισάκα και την «εσχάτη των ποινών» μετέτρεψε σε γκολ ο αρχηγός Τρόι Ντίνεϊ. Το 2-0 παρέμεινε ως το τέλος και η Γουότφορντ πανηγύρισε τη δεύτερη φετινή νίκη της, η οποία της επέτρεψε να «πιάσει» τη Νόριτς στη βαθμολογία, ενώ ήταν η πρώτη νίκη του Νάιτζελ Πίρσον ως προπονητή των «χόρνετς».