Το ντέρμπι της Γένοβας στην Σαμπντόρια (videos)

Με γκολ του Γκαμπιαντίνι η Σαμπντόρια επικράτησε 1-0 της Τζένοα στο ντέρμπι της Γένοβας

Με γκολ του Γκαμπιαντίνι (είχε περάσει αλλαγή στο 75΄) πέντε λεπτά πριν το φινάλε, η Σαμπντόρια πήρε τεράστια νίκη στο τοπικό ντέρμπι της Γένοβας με την Τζένοα (1-0) και ταυτόχρονα βαθιά βαθμολογική ανάσα στη μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην επικίνδυνη ζώνη.

Ο Τζενάρο Γκατούζο όχι μόνο δεν κατόρθωσε να συνδυάσει με νίκη το ντεμπούτο του στον πάγκο της Νάπολι, αλλά είδε τους «παρτενοπέι» να χάνουν (1-2) από την Πάρμα στο «Σαν Πάολο», στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής στη Serie A.

Ο Κώστας Μανωλάς ήταν βασικός στο κέντρο άμυνας των γηπεδούχων, που είδαν τον Κουλουσέβσκι να αιφνιδιάζει ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό, από λάθος του Κουλιμπαλί. Η Νάπολι άσκησε πίεση και ισοφάρισε με τον Μίλικ στο 64΄, αλλά οι Εμιλιάνοι ήταν «φαρμάκι» στις αντεπιθέσεις και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων χτύπησαν για δεύτερη φορά με τον Ζερβίνιο κατακτώντας μια νίκη που σε βάθος χρόνου ίσως αποδειχθεί πως άξιζε την έξοδο στην Ευρώπη.

Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης
Οι Μαξ Φερστάπεν και Σέρτζιο Πέρεζ σε αγώνα ταχύτητας στην... άμμο
Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Κεκλεισμένων των θυρών το Παναθηναϊκός-Άρης λόγω του νέου νόμου
Δωρεάν ταξίδια* αξίας 1.000 ευρώ στο opaponline.gr – Έως την Κυριακή οι συμμετοχές