Νίκησε και περιμένει δώρο από την Έβερτον η Σίτι (videos)

Το 2-2 με την Νιούκαστλ ανήκει στο παρελθόν με την Μάντσεστερ Σίτι να επιστρέφει στις νίκες και να μένει στο κυνήγι της Λίβερπουλ.

Συγκεκριμένα οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα επικράτησαν με 4-1 της Μπέρνλι εκτός έδρας και περιμένουν το  αποτέλεσμα στο ματς της Λίβερπουλ με την Έβερτον για να μειώσουν τη διαφορά από την κορυφή (πήγαν στους 32 βαθμούς έναντι 40 της ομάδας του Γιούργκεν Κλοπ. Η Σίτι πήρε τη νίκη με γκολ των Γκαμπριέλ Ζεσούς (24΄50΄), του Μαχρέζ (87) και του Ρόντρι (68΄).

Για την Μπέρνλι μείωσε στο 89ο λεπτό ο Μπράντι. Αν κι από το 21ο λεπτό αγωνιζόταν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Σακό, η Κρίσταλ Πάλας κατάφερε να νικήσει με 1-0 την Μπόρνμουθ στο «Σέλχαρστ Παρκ» του Λονδίνου, στην εναρκτήρια αναμέτρηση της 15ης αγωνιστικής της Premier League. Για τους «αετούς» ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη, ενώ για τους φιλοξενούμενους η 4η σερί ήττα.

Αναλυτικά το αυριανό πρόγραμμα: 9.30μ.μ.: Γουλβς-Γουέστ Χαμ, Λέστερ-Γουότφορντ, Γιουνάιτεντ-Τότεναμ, Σάουθαμπτον-Νόριτς, Τσέλσι-Άστον Βίλα. 10.15μ.μ. Λίβερπουλ-Έβερτον.