Με την «αύρα» του Μουρίνιο η Τότεναμ (video)

Ο Ζοσέ Μουρίνιο έφερε νέο «αέρα» στην Τότεναμ που επικράτησε με 3-2 εκτός έδρας της Γουεστ Χαμ

Η Τότεναμ είχε να κερδίσει από τις 28 Σεπτεμβρίου για την Premier League και το έκανε στο ντεμπούτο του Ζοσέ Μουρίνιο στον πάγκο της ομάδας. Ο «Special One» έφερε νέα «αύρα» στην Τότεναμ που επικράτησε 3-2 εκτός έδρας της Γουέστ Χαμ.

Ο Νοτιοκορεάτης Σον Χιουνγκ-Μιν άνοιξε το σκορ στο 36ο λεπτό για να διπλασιάει τα τέρματα των φιλοξενούμενων ο Βραζιλιάνος Λούκας Μόουρα στο 43ο λεπτό. Κι ενώ είχαν περάσει μόλις 4 λεπτά από την έναρξη του β΄ μέρους (49΄), ο Χάρι Κέιν πέτυχε με κεφαλιά και τρίτο γκολ μετά από συστημένη σέντρα του Οριέ από δεξιά. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 73ο λεπτό με τον Μικαίλ Αντόνιο και στο 90΄ με τον Άντζελο Ογκμπόνα.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού την ερχόμενη Τρίτη (26/11) στο Λονδίνο για το Champions League δεν είχε νικήσει εκτός έδρας εφέτος σε έξι αναμετρήσεις και σε 5 διαδοχικές εντός ή εκτός. Η... κατρακύλα της Γουέστ Χαμ συνεχίζεται, αν αναλογιστεί κανείς πως πριν από λίγο καιρό βρισκόταν στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα και πλέον βρίσκεται στις χαμηλές θέσεις με 13 βαθμούς.

Η σύνθεση της Τότεναμ: Γκαζανίγκα, Οριέ, Αλντερβάιρελντ, Σάντσες, Ντέιβις (75' Ρόουζ), Ντάιερ, Γουίνκς, Άλι ( 79' Έρικσεν), Μόουρα (82' Σισοκό), Σον, Κέιν.