Αργεντινή – Ουρουγουάη 2-2: Ο Μέσι έβαλε το πέναλτι στο φινάλε και… κυνηγάει Πελέ! (video+photos)

Ο Λιονέλ Μέσι με πέναλτι στις καθυστερήσεις, διαμόρφωσε το τελικό 2-2 της Αργεντινής κόντρα στην Ουρουγουάη σε φιλική αναμέτρηση που έγινε στο Τελ Αβίβ!

Το… clasico de la plata, ανάμεσα στην Αργεντινή και την Ουρουγουάη, ακόμα κι αν είναι φιλικό παραμένει πάντα ένα εντυπωσιακό ντέρμπι που τραβάει τα βλέμματα! Η Αργεντινή… σώθηκε, αφού δυο φορές η «τσελέστε» προηγήθηκε, αφού βρήκε το δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του σούπερ σταρ και αρχηγού της, Λιονέλ Μέσι. Ο ηγέτης της Μπαρτσελόνα, σκόραρε σε δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι μετά την επιστροφή του από την τιμωρία που του είχε επιβληθεί, αφού πριν από μερικά 24ωρα είχε δώσει τη νίκη (1-0) κόντρα στη Βραζιλία σε ένα ακόμα φιλικό.

Στο παιχνίδι που έγινε στο Τελ Αβίβ, η Ουρουγουάη πήρε προβάδισμα με ένα εξαιρετικό γκολ του Καβάνι στο 34’. Σε ένα χτύπημα φάουλ του Μέσι στο 63’, ο Αγουέρο κατάφερε να πάρει την κεφαλιά και να κάνει το 1-1, όμως, η χαρά της Αργεντινής κράτησε… λίγο. Ένας ακόμα σούπερ σταρ της Μπαρτσελόνα, ο Λουίς Σουάρες, με ένα απίστευτο απευθείας φάουλ διαμόρφωσε το 2-1 για την Ουρουγουάη, όμως, υπολόγιζε χωρίς τον… συνοδοιπόρο του στους Καταλανούς. Ο Μέσι στο δεύτερο, από τα πέντε, λεπτά των καθυστερήσεων δεν αστόχησε από τη βούλα και διαμόρφωσε το 2-2 σε αυτό το «χορταστικό» ματς.

Αξίζει να σημειωθεί πως το παιχνίδι παρότι φιλικό, είχε αρκετή ένταση με τον Μέσι μάλιστα να τα… λέει σε έντονο ύφος με τον Καβάνι και να απειλείται καυγάς. Η παρέμβαση του Σουάρες αποδείχθηκε καταλυτική, με τον Αργεντινό σούπερ σταρ πάντως να κυνηγάει το ρεκόρ του Πελέ πλέον με την εθνική του ομάδα. Ο Μέσι έχει 70 γκολ με την εθνική ομάδα της Αργεντινής και χρειάζεται άλλα 7 τέρματα για να γίνει ο Λατινοαμερικάνος με τα περισσότερα γκολ σε εθνικό επίπεδο και για να ξεπεράσει τον Βραζιλιάνο «μύθο» που είναι στην κορυφή της σχετικής λίστας!

Argentina vs Uruguay 2-2 Highlights & All Goals | Resumen y Goles (18/11/2019)

Έπιασαν στα πράσα τον Μπολτάουζερ να κλέβει!
Αριστεία Φαρμακευτικής Αγοράς: Στη ΒΙΑΝΕΞ και την καθηγήτρια Ελένη Σκαλτσά τα δύο ειδικά βραβεία