«Διπλό» της Εθνικής στη Σκωτία και πρωτιά (video)

Η Εθνική Ελπίδων σημείωσε πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της Σκοτίας με 1-0 στο Εδιμβούργο και πέρασε στην κορυφή του 4ου προκριματικού ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2019-21, εκεί όπου πριν την έναρξη του αγώνα βρισκόταν η αποψινή αντίπαλος των νεαρών διεθνών.

Πλέον, στην κορυφή του γκρουπ βρίσκεται η ομάδα του Γιάννη Γκούμα, η οποία από το 63ο λεπτό έπαιζε με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Ρέτσου με δύο κίτρινες κάρτες. Το γκολ της νίκης σημείωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Νικολάου με πέναλτι. Η ελληνική ομάδα μετρά 10 βαθμούς, έχοντας τρεις νίκες και μία ισοπαλία (στην Τσεχία) στους τέσσερις αγώνες που έχει παίξει έως τώρα.

ΣΚΟΤΙΑ: Ντούχαν, Χάρβι, Μαγκουάιαρ, Τζόνστον, Κάμπελ, Κέλι (70΄ Μίντλετον), Γκίλμουρ, Χόρνμπι, Χόλσγκροουβ (85΄ Μακλέναν), Φέργκιουσον, Μπράντον.
ΕΛΛΑΔΑ: Σιαμπάνης, Νάτσος, Κατράνης, Νικολάου, Ευαγγέλου, Ρέτσος, Νταβιώτης, Μπαλογιάννης (30΄ Οικονομίδης), Καμπετσής (54΄ Ιωαννίδης), Μπουζούκης (77΄ Διαμάντης), Παπανικολάου.