Άνετη πρόκριση για Σίτι

«Σάκος του μποξ» έχει γίνει για τους αντιπάλους της η Σαουθάμπτον.

Μετά τα 9 γκολ που δέχτηκε από την Λέστερ στην Premier League, ήρθε η σειρά της Μάντσεστερ Σίτι να επικρατήσει με 3-1 των «Αγίων» στο «Έτιχαντ» και να προκριθεί στους προημιτελικούς του League Cup Αγγλίας.

Ο Αγουέρο με δύο γκολ (38΄, 56΄) και ο Οταμέντι στο 20΄ ήταν οι σκόρερ των «πολιτών», που έπαιξαν όσο ακριβώς χρειαζόταν για να φτάσουν σε μία άνετη νίκη-πρόκριση. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να πετύχουν το «γκολ της τιμής» με τον Στέφενς στο 75ο λεπτό.

Με το γκολ του Χολγκέιτ στο 74ο λεπτό και του Ριτσάρλισον στις καθυστερήσεις, η Έβερτον έκαμψε την αντίσταση της Γουότφορντ με 2-0 και συνεχίζει στη διοργάνωση, όπως και η Λέστερ, που με τα τέρματα των Ιχεανάτσο, Τίλεμανς και Μάντισον επικράτησε με 3-1 εκτός έδρας της Μπέρτον Αλμπιον.