Euro 2020: Προκρίθηκε η Πολωνία, πολύ κοντά στα τελικά Γερμανία, Αυστρία και Κροατία

Το πανόραμα των σημερινών αγώνων για τα προκριματικά του Euro 2020.

Η Πολωνία έγινε απόψε η τέταρτη ομάδα, μετά το Βέλγιο, την Ιταλία και τη Ρωσία, που εξασφάλισε ένα εισιτήριο για τα τελικά του Euro 2020, χάρη στην αγχωτική νίκη της με 2-0 επί της Βόρειας Μακεδονίας στη Βαρσοβία. Τα γκολ του Πρζέμισλαβ Φρανκόβσκι στο 74΄, στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα (είχε μπει στο ματς λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα) και του Αρκάντιους Μίλικ (επίσης είχε μπει ως αλλαγή) στο 80΄, χάρισαν στην παρέα του Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι την πρόκριση από τον 7ο όμιλο. Η Αυστρία νίκησε 1-0 τη Σλοβενία στη Λιουμπλιάνα και είναι πλέον το ακλόνητο φαβορί για να την ακολουθήσει.

Αν και αγωνίστηκε με δέκα παίκτες από το 14ο λεπτό, λόγω αποβολής του Εμρέ Τσαν, η Γερμανία ανέβασε την απόδοσή της στο β΄ ημίχρονο και νίκησε στο Ταλίν 3-0 την Εσθονία. Τα «πάντσερ» απέκτησαν πλέον προβάδισμα πρόκρισης από τον 3ο όμιλο, μαζί με την Ολλανδία, που επικράτησε νωρίτερα της Λευκορωσίας με 2-1, αφήνοντας πιο πίσω τη Βόρεια Ιρλανδία.

Στον 5ο όμιλο, τέλος, η Κροατία ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Ουαλία στο Κάρντιφ και δεν κατάφερε να διασφαλίσει από σήμερα την πρόκριση, που φαίνεται πάνωτς ότι δεν θα της ξεφύγει. Η βρετανική ομάδα με το βαθμό που πήρε (χάρη σε γκολ του Μπέιλ στην εκπνοή του ημιχρόνου) διατηρεί ελπίδες, αλλά χρειάζεται να κάνει το «2 στα 2» τον Νοέμβριο.

Εσθονία-Γερμανία 0-3
(51΄ Γκιντογάν, 57΄ αυτ. Μετς, 71΄ Βέρνερ)

Κύπρος-Ρωσία 0-5
(9΄, 90΄ Τσερίσεφ, 23΄ Οζντόεφ, 79΄ Τζιούμπα, 89΄ Γκολόβιν)

Σκωτία-Σαν Μαρίνο 6-0
(12΄, 27΄, 45΄ ΜακΤζιν, 65΄ Σάνκλαντ, 67΄ Φίντλεϊ, 86΄ Άρμστρονγκ)

10ος ΟΜΙΛΟΣ

15/10/2019 19:00 Φινλανδία-Αρμενία
15/10/2019 21:45 Ελλάδα-Βοσνία/Ερζεγοβίνη
15/102019 21:45 Λιχτενστάιν-Ιταλία

Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης
Οι Μαξ Φερστάπεν και Σέρτζιο Πέρεζ σε αγώνα ταχύτητας στην... άμμο
Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Κεκλεισμένων των θυρών το Παναθηναϊκός-Άρης λόγω του νέου νόμου