Κόπα Αμέρικα: «Χόρεψε» και επέστρεψε στην κορυφή η Βραζιλία (videos+photos)

Στην κορυφή του Κόπα Αμέρικα ανέβηκε για πρώτη φορά μετά το 2007 η Βραζιλία που επικράτησε 2-1 του Περού στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης

Το Περού όμως αντέδρασε και στο 44ο λεπτό ο Γκερέρο εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε τρία λεπτά νωρίτερα από χέρι του Τιάγκο Σίλβα και έφερε το ματς στα ίσια (ο διαιτητής είδε την απόφαση στο VAR και το καταλόγισε).

Η χαρά του Περού βέβαια κράτησε λίγο μιας και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκαμπριέλ Ζεσούς έγινε από δημιουργός ο «δράστης» και μετά από ασίστ του Αρτούρ έκανε το 2-1 για την ομάδα του.

Ο επιθετικός της Μάντσεστερ Σίτι ωστόσο αποβλήθηκε στο 70ο λεπτό του αγώνα με δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά από χτύπημα σε αντίπαλο του αφήνοντας τη Βραζιλία με 10 παίκτες για το υπόλοιπο του αγώνα.

Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι με τη «σελεσάο» να κερδίζει πέναλτι στο 88ο λεπτό μετά από όμορφη ενέργεια του Έβερτον καθώς ο Ζαμπράνο έσπρωξε τον επιθετικό της Βραζιλίας την ώρα όμως που ο γκολκίπερ του Περού είχε ήδη πιάσει τη μπάλα. Ο Ρίτσαρλιζον το εκτέλεσε εύστοχα για να κάνει το 3-0 με τους οικοδεσπότες να κατακτούν το τρόπαιο.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Άλισον, Ντάνι Άλβες, Τιάγκο Σίλβα, Μαρκίνιος, Άλεξ Σάντρο, Κασεμίρο, Αρτούρ, Κουτίνιο (76΄Μιλιτάο), Ζέσους, Φιρμίνο (75΄Ρίτσαρλιζον), Έβερτον (90+3΄Άλαν).

ΠΕΡΟΥ: Γκαλέζε, Αντβίνκουλα, Ζαμπράνο, Άμπραμ, Τραούκο, Τάπια (82΄Γκονσάλες), Γιοτούν (78΄Ρουιντίαζ), Καρίγιο (86΄Κόλο), Κουέβα, Φλόρες, Γκερέρο.

Tα γκολ του πρώτου ημιχρόνου στο Βραζιλία-Περού

Κριστιάνο Ρονάλντο: Ο λόγος που κοιμάται 5 με 6 φορές τη μέρα
EuroLeague: Ανακοίνωση για τις δηλώσεις του Εργκίν Αταμάν περί διαιτησίας
Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση