Προκριματικά Euro 2020: Στην κορυφή η Κροατία (videos)

Τη νίκή με 2-1 πήρε η Κροατία κόντρα στην Ουαλία και ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή του ομίλου της.

Στο 17ο λεπτό έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με παράλληλη σέντρα οδήγησε τον Λόρενς σε άτσαλο διώξιμο που κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης πάλι ο Πέρισιτς εκμεταλλεύτηκε μία περίεργη φάση, με πολλά αμυντικά λάθη και με δεξί συρτό βολέ «εκτέλεσε» τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 2-0 (48’).

Η ομάδα του Ράιαν Γκιγκς ξύπνησε στο τελευταίο ημίωρο, όμως το μόνο που κατάφερε να κάνει ήταν να μειώσει σε 2-1 με τον Μπρουκς, στην πρώτη της ήττα στην προκριματική φάση.

Από εκεί και πέρα, η Ισλανδία με πολύ όμορφο γκολ του Γκούντμουντσον έφερε την νίκη με 1-0 επί της Αλβανίας (ο Έργκους Κάτσε μπήκε αλλαγή στο 67ο λεπτό) και με την δεύτερη νίκη της σε τρία παιχνίδια έπιασε Γαλλία και Τουρκία στις πρώτες θέσεις.