Η Ρόμα το ντέρμπι και βλέπει Champions League (video)

Η Ρόμα ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι της 36ης αγωνιστικής, καθώς με γκολ του Αλεσάντρο Φλορέντσι στο 79ο λεπτό νίκησε στο «Ολίμπικο» με 1-0 την πρωταθλήτρια Γιουβέντους και ξαναμπήκε στο «παιχνίδι» της τετράδας.

Η ομάδα του Κλάουντιο Ρανιέρι, που είχε βασικό τον Κώστα Μανωλά, έφτασε στους 62 βαθμούς και ισοβαθμεί στην πέμπτη θέση με τη Μίλαν δύο αγωνιστικές πριν τη λήξη του πρωταθλήματος, ευρισκόμενες αμφότερες στο -1 από την τέταρτη Ίντερ (παίζει αύριο με την Κιέβο) και στο -3 από την τρίτη Αταλάντα.

Νωρίτερα, η Νάπολι έφυγε νικήτρια από το «Πάολο Μάτσα» απέναντι στη ΣΠΑΛ, που ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν 2-1. Ουσιαστικά οι δύο αντίπαλοι έπαιζαν για το γόητρο, αφού βαθμολογικό κίνητρο δεν υπήρχε. Όλα έγιναν στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς οι «παρτενοπέι» προηγήθηκαν στο 49΄ με τον Άλαν, οι «μπιανκατζούρι» ισοφάρισαν στο 84΄ με πέναλτι του Πετάνια, αλλά η ομάδα του Αντσελότι έφτασε στο «διπλό» με τον Μάριο Ρούι στο 88΄.

Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση
Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50
Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague