Πέρασε από το Νιούκαστλ και έμεινε ζωντανή η Λίβερπουλ (videos)

Ο Οριγκί λύτρωσε τη Λίβερπουλ, η οποία επικράτησε με 3-2 της Νιούκαστλ εκτός έδρας και ζωντανή στη μάχη που δίνει με την Μάντσεστερ Σίτι που αγωνίζεται τη Δευτέρα εντός έδρας κόντρα στη Λέστερ για την κατάκτηση του Πρωταθλήματος

Για 32 περίπου λεπτά η Λίβερπουλ έβλεπε την προσπάθεια για διεκδίκηση του Πρωταθλήματος να γίνεται από πάρα πολύ δύσκολη ως απίθανη, όμως ο Οριγκί δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με γκολ του στο 86ο λεπτό η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έφυγε με τη νίκη από το Σεντ Τζέιμς Πάρκ κόντρα στην Νιούκαστλ και έμεινε ζωντανή στο κυνήγι για το Πρωτάθλημα έχοντας να ανταγωνιστεί την Μάντσεστερ Σίτι που παίζει τη Δευτέρα με την Λέστερ εντός έδρας.

Πλέον μετά από αυτή τη νίκη η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έχει 94 βαθμούς έναντι 92 της ομάδας του Πεπ Γκουαρντιόλα που όμως έχει ένα παιχνίδι λιγότερο και θα επιδιώξει τη Δευτέρα να περάσει μπροστά στη βαθμολογία. Από την πλευρά της η Νιούκαστλ μετά από τρεις αγώνες που είχε δυο νίκες και μια ισοπαλία γνώρισε την ήττα.

Βέβαια ο Κλοπ δεν θα μπορούσε να χαρεί όπως θα ήθελε το ματς και τη νίκη μιας και ο Γερμανός τεχνικός είδε τον Μοχάμεντ Σάλαχ να τραυματίζεται και να αποχωρεί από τον αγώνα.

Πιο συγκεκριμένα ο Ντουμπράβκα βρήκε άθελά του τον Σαλάχ στο κεφάλι με το γόνατο με αποτέλεσμα ο Αιγύπτιος να χάσεις τις αισθήσεις του και να αποχωρήσει με φορείο απ' τον αγωνιστικό χώρο.

Να θυμίσουμε ότι η Λίβερπουλ έχει να δώσει και τον αγώνα ρεβάνς για τα ημιτελικά του Champions League εντός έδρας κόντρα στην Μπαρτσελόνα, όπου στο πρώτο ματς οι Καταλανοί είχαν επικρατήσει με 3-0 στο Καμπ Νόου.

Η Λίβερπουλ προηγήθηκε στο 13ο λεπτό με τον Φαν Ντάικ, με την ομάδα του πρώην «κόκκινου» Ράφα Μπενίτεθ να κάνει το 1-1 στο 20ο λεπτό με τον Άτσου. Η ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ έκανε το 2-1 στο 28΄με τον Σαλάχ, με τον Ροντόν να κάνει το 2-2. Τελικά ο Οριγκί που πέρασε στο παιχνίδι στο 73ο λεπτό στη θέση του Σαλάχ λύτρωσε την ομάδα του.

Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι