Γαλλία: Χάνει έδαφος η Λιόν

Ήττα σοκ για την Λιόν με 2-1 από την Ναντ και έμεινε πίσω στο κυνήγι της Λιλ για απευθείας πρόκρισης στους ομίλους του Champions League της νέας χρονιάς

Την παραμονή της στη Ligue 1 «σφράγισε» - ουσιαστικά - η Ναντ με την αποψινή εντός έδρας νίκη της με 2-1 επί της Λιόν, στο δεύτερο χρονικά ματς της 32ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος.

Μετά από 3 σερί ήττες τα «καναρίνια» δεν είχαν κανένα περιθώριο για νέα απώλεια βαθμών και τα κατάφεραν απέναντι σε μία σαφώς πιο δυνατή ομάδα. Τους γηπεδούχους «λύτρωσε» ο Βέλγος μέσος, Αντουάν Λιμπομπέ, επτά λεπτά πριν το 90΄. Για τους «λιονέ» ήταν η δεύτερη σερί ήττα (προηγήθηκε η εντός έδρας από την Ντιζόν) και σε περίπτωση νίκης της Σεντ Ετιέν επί της Μπορντό, η διαφορά από τους «στεφανουά» θα μειωθεί στους τρεις, με την Λιόν να έχει πάντα το «πάνω χέρι» για την κατάκτηση της 3ης θέσης, που οδηγεί στους προκριματικούς του Champions League.

Ένα βήμα μπροστά και δύο πίσω πραγματοποιεί η Ντιζόν που μπορεί την περασμένη αγωνιστική έκανε το μεγάλο «μπαμ» επικρατώντας εκτός έδρας της Λιόν απόψε στο εναρκτήριο ματς της 32ης αγωνιστικής της Ligue 1 παραχώρησε «λευκή» ισοπαλία στον «τελικό» με την Αμιέν

Έτσι έξι αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος «κλώτσησε» μία από τις λιγοστές ευκαιρίες που της παρουσιάζονται προκειμένου να πετύχει το θαύμα της αποφυγής του υποβιβασμού. Αντίθετα, με την 4η σερί ισοπαλία, η Αμιέν ξέφυγε με +6 από τη σημερινή της αντίπαλο και έκανε ένα ακόμη αποφασιστικό βήμα για τη σωτηρία της. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Γκναορέ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.