Λύτρωση με Αλκάθερ για Ντόρτμουντ και βλέπει «κούπα» (video)

Η Βόλφσμπουργκ κρατούσε ως το 90ο λεπτό το βαθμό της ισοπαλίας αλλά ο Πάκο Αλκάθερ με δυο γκολ  λύτρωσε την Ντόρτμουντ δίνοντας τη νίκη με 2-0 κόντρα στους «λύκους»- Κάζο για Μπάγερν Μονάχου (1-1) στην έδρα της Φράιμπουργκ

Στο πρόσωπο του Πάκο Αλκάθερ βρήκε η Ντόρτμουντ τον σωτήρα της στο ματς με την Βόλφσμπουργκ, παίρνοντας τη νίκη με 2-0 μια εβδομάδα πριν από ντέρμπι που θα κρίνει τον τίτλο κόντρα στην Μπάγερν στο Μόναχο, η οποία από την πλευρά της σκόνταψε στην έδρα της Φράιμπουργκ μένοντας στο 1-1.

Ο Ισπανός επιθετικός της Ντόρτμουντ με δυο γκολ στο 90ο λεπτό και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 2-0 κόντρα σε μια καλοστημένη Βόλφσμπουργκ που όμως προδώθηκε από τα λάθη της.

Η ομάδα του Λουσιέν Φαβρ με αυτή τη νίκη πήγε στους 63 βαθμούς, δυο περισσότερους από την Μπάγερν Μονάχου, η οποία έμεινε στο 1-1 στην έδρα της Φράιμπουργκ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 3ο λεπτό του αγώνα με γκολ του Χόλερ αλλά ο Λεβαντόφσκι απάντησε στο 22ο λεπτό με τους παίκτες του Νίκο Κόβατς να μην μπορούν να πάρουν τη νίκη στα εναπομείναντα λεπτά του ματς.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ:
Χοφενχάιμ-Λεβερκούζεν 4-1 (10΄, 61΄ Μπελφοντίλ, 51΄ αυτ. Μπέντερ, 79΄ Κράμαριτς - 17΄ Βόλαντ)
Ντόρτμουντ-Βόλφσμπουργκ 2-0 (90΄, 90΄+3 Αλκάθερ)
Βέρντερ Βρέμης-Μάιντς 3-1 (75΄ Ράσιτσα, 36΄, 63΄ Κρούζε - 52΄ Κουάισον)
Φράιμπουργκ-Μπάγερν Μονάχου 1-1 (3΄ Χόλερ - 22΄ Λεβαντόφσκι)
Φορτούνα Ντίσελντορφ-Γκλάντμπαχ 3-1 (6΄, 16΄ Χένινγκς, 12΄ Στόγκερ - 83΄ Τζακαρία)
Νυρεμβέργη-Άουγκσμπουργκ 1-0 (52΄ Ισάκ)
Λειψία-Χέρτα Βερολίνου 19:30
Ανόβερο-Σάλκε 31/3
Αϊντραχτ Φρανκφούρτης-Στουτγκάρδη 31/3

Γλιτώνει τη χρεοκοπία ο Μπόρις Μπέκερ
Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1