Κύπελλο Ελλάδας: Βήμα πρόκρισης για Αστέρα στο Παγκρήτιο (photos)

Ο Αστέρας επικράτησε 1-0 του Εργοτέλη και έκανε βήμα για τους «4» του Κυπέλλου.

Με το φτωχό, βάσει των ευκαιριών του, 1-0 νίκησε ο Αστέρας Τρίπολης στο Παγκρήτιο τον Εργοτέλη, στο πρώτο παιχνίδι της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο Ρόλε στο 50’ πέτυχε το γκολ των Αρκάδων, ενώ η ομάδα του δημιούργησε πολλές ευκαιρίες. Ο Εργοτέλης είχε κάποιες καλές στιγμές, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Αθανασιάδη. Ο Αστέρας απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης, με τον επαναληπτικό να διεξάγεται στην Τρίπολη.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε ο Αστέρας Τρίπολης τον αγώνα με τον Εργοτέλη από το ξεκίνημα. Οι Αρκάδες πίεζαν ασφυκτικά την άμυνα των γηπεδούχων και έχασαν συνεχώς ευκαιρίες, ωστόσο Κατσιμήτρος και αστοχία δεν τους επέτρεψαν να ανοίξουν το σκορ. Οι προσπάθειες των Τσιλιανίδη, Καλτσά, Ιγκλέσιας δεν ευοδώθηκαν, με τον βαρύ από τη δυνατή βροχόπτωση αγωνιστικό χώρο, να μην βοηθά. Ο Εργοτέλης βρέθηκε δύο φορές στα καρέ του Αθανασιάδη, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε στον ίδιο ρυθμό, με τον Εργοτέλη να χάνει μια καλή στιγμή με τον Καπνίδη, αλλά στο 50’ ο Ρόλε με πλασέ πέτυχε το 0-1. Ο Αστέρας συνέχισε να ελέγχει τον αγώνα και συνέχισε να πιέζει τους γηπεδούχους για ένα δεύτερο γκολ, ενώ οι Κρητικοί προσπαθούσαν να απειλήσουν με αντεπιθέσεις. Ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά έπεσε σημαντικά, χωρίς να σημειώνονται αξιόλογες φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες. Ένα καλό σουτ του Καπνίδη στις καθυστερήσεις δεν βρήκε στόχο, με το 0-1 να διατηρείται ως το τελικό σφύριγμα.

Εργοτέλης (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Οικονόμου, Μαζουλουξής (71’ Γροντής), Μπαχανάκ (18’ Κοιλιάρας), Μπρους, Μπουρσέλης, Τσέλιος, Κουατέγνκ, Έφορντ (26’ Καπνίδης), Ιατρούδης.

Αστέρας Τρίπολης (Γιώργος Παράσχος): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Μαρτίνεθ, Βλάχος, Τριανταφυλλόπουλος, Βαλιέντε, Ρόλε (70’ Φερνάντες), Ιγκλέσιας (61’ Κυριακόπουλος), Καλτσάς, Τσιλιανίδης (83’ Ματρικάρντι), Μανιάς.

Στέφανος Τσιτσιπάς: Ήττα στο διπλό της Βαρκελώνης - Την Τετάρτη αντιμετωπίζει τον Όφνερ
Παναθηναϊκός: «Συναντήθηκε με τον Αλαφούζο ο Τερίμ, συνεχίζει ακόμα κι αν χάσει τον τίτλο»
Λεβερκούζεν: Φεύγει ο Μπονιφάτσε - Κλείνει Μπέιερ
Παναθηναϊκός AKTOR: Κυκλοφόρησαν κι εξαφανίζονται τα εισιτήρια για τα playoffs της EuroLeague