Άρσεναλ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-3: Αεράτη πρόκριση στους «16» του FA Cup (photos+video)

Τις οκτώ συνεχόμενες νίκες έφτασε η ομάδα του Σόλσκιερ.

Ασταμάτητη είναι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υπό την καθοδήγηση του Σόλσκιερ, καθώς νίκησε την Άρσεναλ με 3-1 στο Emirates και την απέκλεισε από τη συνέχεια του FA Cup. Οι «κόκκινοι διάβολοι» πέτυχαν την όγδοη σερί νίκη τους, παίρνοντας το εισιτήριο για τη φάση των «16» του FA Cup.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με τον Σάντσες να επιστρέφει στο Emirates για πρώτη φορά ως αντίπαλος της Άρσεναλ, πετυχαίνοντας το 0-1 στο 31’, μετά από ασίστ του Λουκάκου. Δύο λεπτά αργότερα ο Βέλγος σέρβιρε ένα ακόμη γκολ, αυτή τη φορά στον Λίνγκαρντ για το 0-2.

Οι γηπεδούχοι, που έχασαν από το 21’ τον Παπασταθόπουλο με τραυματισμό στον αστράγαλο, μείωσαν στο 43’ σε 1-2 με τον Ομπαμεγιάνγκ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Άρσεναλ πίεσε για την ισοφάριση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Στο 82’ όμως η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με γκολ του Μαρσιάλ, που πήρε το ριμπάουντ από την απόκρουση του Τσεχ στο σουτ του Πογκμπά, διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Μαρία Αριστοτέλους: Βγαίνει νικήτρια στην τεράστια μάχη της
O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!