Premier League: «Τρένο» για το Πρωτάθλημα η Λίβερπουλ (videos)

Ένα ακόμα βήμα για να κατακτήσει το Πρωτάθλημα έκανε η Λίβερπουλ που επικράτησε με 4-3 της Κρίσταλ Πάλας εντός έδρας και πήγε τη διαφορά στο +7 από την Μάντσεστερ Σίτι-Δεν χάνει με Σόλσκιερ στον πάγκο της η Γιουνάιτεντ (2-1 την Μπράιτον)

Η φετινή Λίβερπουλ δείχνει να έχει φτιαχτεί για να επιστρέψει στην κορυφή του αγγλικού Πρωταθλήματος και το δείχνει σε κάθε αγώνα, όπως και σε αυτόν με την Κρίσταλ Πάλας όπου οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ μπορεί να τα βρήκαν «σκούρα» αλλά πήραν τελικά τη νίκη με 4-3 και πήγαν τη διαφορά στο +7 από τη δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι (παίζει αύριο).

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ βρέθηκε πίσω στο σκορ με το τέρμα του Τάουνσεντ στο 34’ με την Κρίσταλ Πάλας να πατάει καλύτερα στο ματς. Οι γηπεδούχοι ωστόσο χρειάστηκαν μόλις 8 λεπτά στο δεύτερο μέρος για να φέρει το ματς... τούμπα με τους Σαλάχ (47’) και Φιρμίνο (53’). Οι «αετοί» δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και ισοφάρισαν στο 65’ με τον Τόμκινς, πριν ο Σαλάχ σκοράρει ξανά για το 3-2 στο 75’. Ο Σαντιό Μανέ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων «έγραψε» 4-2, ο Μαξ Μέγιερ στο 90+5’ το τελικό 4-3.

Από εκεί και πέρα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με τον Όλε Γκουνάρ Σόλσκιερ έκανε το 7Χ7 στα ματς που έχει δώσει καθώς επικράτησε με 2-1 εντός έδρας της Μπράιτον. Ο Πολ Πογκμπά άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 27ο λεπτό, σημειώνοντας το 5ο του τέρμα σε αυτό το διάστημα ενώ ο Ράσφορντ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στο 42’. Το μόνο που κατάφεραν οι «γλάροι» ήταν να μειώσουν στο 72ο λεπτό με τον Γκρος.