«Λύτρωσε» τη Νάπολι ο Αλμπιόλ, «βύθισε» ακόμα περισσότερο την Μίλαν η Φιορεντίνα (videos)

Ένα γκολ του προωθημένου Ραούλ Αλμπιόλ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημίχρονου, με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μέρτενς, αποδείχθηκε αρκετό για τη Νάπολι να ξεπεράσει την... υποτονική της εμφάνιση και να νικήσει 1-0 τη ΣΠΑΛ στο «Σαν Πάολο», για τη 17η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι διατηρεί έτσι μία (σχετική) πίεση στην πρωτοπόρο Γιουβέντους, που υποδέχεται το βράδυ τη Ρόμα, μειώνοντας τη μεταξύ τους διαφορά στους πέντε βαθμούς.

Στον αντίποδα, ήττα «πισωγύρισμα» γνώρισε η Μίλαν με 1-0 από τη Φιορεντίνα στο «Σαν Σίρο» και υποχώρησε στην πέμπτη θέση, πίσω από τη Λάτσιο που νωρίτερα επιβλήθηκε εύκολα (3-1) της Κάλιαρι. Οι «ροσονέρι» έχασαν αρκετές ευκαιρίες και... τιμωρήθηκαν στο 73΄, όταν ο Κιέζα με σουτ νίκησε τον Ντοναρούμα και χάρισε μία πολύτιμη νίκη στους «βιόλα».

Στο πιο συναρπαστικό ματς της ημέρας, η Σασουόλο ισοφάρισε (1-1) την Τορίνο στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μπρινιόλα, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Φάλκε σκόραρε για τη «γκρανάτα», αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά από εξέταση του βίντεο.

Η Σαμπντόρια με δύο γκολ του Καπράρι στα τελευταία λεπτά νίκησε 4-2 στο Έμπολι, ενώ η Τζένοα επικράτησε 3-1 της Αταλάντα, η οποία είχε 1/2 πέναλτι (το έχασε ο Ιλισιτς, το έβαλε ο Ζαπάτα) και ένα δοκάρι όσο το αποτέλεσμα ήταν ακόμη 0-0.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον
Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague
Δ. Γιαννακόπουλος: Επέστρεψε στο ΟΑΚΑ και γνώρισε την αποθέωση!