Serie A: «Τέζαρε» τη Μίλαν ο Ικάρντι! (video)

Με τέρμα του αρχηγού της, στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Ίντερ επικράτησε της Μίλαν με 1-0 στο μεγάλο ντέρμπι της Serie A.

Η Ίντερ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάουρο Ικάρντι που... τέζαρε τη Μίλαν, ήταν η μεγάλη νικήτρια στο «derby della Madonnina» για την 9η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος

Σε ένα παιχνίδι που πήγαινε με μαθηματική ακρίβεια προς την ισοπαλία, ο Αργεντίνος επιθετικός εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την τραγική έξοδο του Ντοναρούμα και με κοντινή κεφαλιά, στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, χάρισε μια τεράστια νίκη στους "νερατζούρι", που τους φέρνει στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και στους 6 βαθμούς από την πρώτη Γιουβέντους.

Η ομάδα του Σπαλέτι, είχε τον απόλυτο έλεγχο στην αναμέτρηση, έχασε πολλές ευκαιρίες, απέναντι σε μια Μίλαν, που είχε παθητικό ρόλο στο παιχνίδι, χωρίς να καταφέρει σε καμία περίπτωση να φανεί ιδιαίτερα απειλητική για την εστία του Χαντάνοβιτς.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Ίντερ (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Χαντάνοβιτς, Βρσάλικο, Ντε Φράι, Σκρίνιαρ, Ασαμόα, Βεσίνο, Μπρόζοβιτς, Πολιτάνο (83' Καντρέβα), Ναϊνγκολάν (30' Μπόρχα Βαλέρο), Πέρισιτς (70' Κεϊτά Μπαλντέ), Ικάρντι

Μίλαν (Τζενάρο Γκατούζο): Ντοναρούμα, Καλάμπρια (92' Αμπάτε), Μουσάκιο, Ρομανιόλι, Ροντρίγκες, Κεσιέ (84' Μπακαγιόκο), Μπίλια, Μποναβεντούρα, Σούσο, Ιγκουαΐν, Τσαλχάνογλου (74' Κουτρόνε)

Ιστιοπλοΐα: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για Κοκκαλάνη, Μαραμενίδη και αδέρφια Σπανάκη