Για πάντα… Legends! (photos)

Η Εθνική 2004 νίκησε τους Legends της Ισπανίας με 5-3 σε φιλικό παιχνίδι φιλανθρωπικού χαρακτήρα που πραγματοποιήθηκε στο Παμπελοποννησιακό στάδιο. Χατ-τρικ ο Στέλιος Γιαννακόπουλος.

Τι κι αν έχουν περάσει 14 χρόνια από την κατάκτηση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου. Η τότε ομάδα του Ότο Ρεχάγκελ παραμένει σε εξαιρετική φόρμα και έτοιμη να κερδίσει τον κάθε της αντίπαλο.

Έναν χρόνο μετά τη συνάντηση της χρυσής Εθνικής του Euro 2004 με την επίλεκτη ομάδα της Ίντερ, οι «Legends 2004» αντιμετώπισαν στο Παμπελοποννησιακό στάδιο της Πάτρας, τους «Spain National Team Legends» μία ομάδα που αποτελείται από σημαντικές μορφές του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου.

Ο αγώνας είχε φιλανθρωπικό χαρακτήρα και τα έσοδα από αυτή τη γιορτή του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου, θα διατεθούν για την ενίσχυση του Κ.Ε.Φ.Ι. (Σύλλογος Καρκινοπαθών Εθελοντών Ιατρών) και του Χαμόγελου του Παιδιού Πάτρας. Οι Ισπανοί έδειξαν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με 2-0 (Καράσκο και Αλφόνο). Στην επανάληψη όμως η Ελλάδα μείωσε με απίστευτο γκολ του Καραγκούνη και παρά το 3-1 του Λούκε βρήκε τον τρόπο να πάρει τη νίκη.

Με χατ-τρικ του Γιαννακόπουλου και με ένα ακόμα τέρμα του Κατσουράνη γύρισε το ματς και πανηγύρισε μια ακόμη μεγάλη νίκη.

Με την Εθνική έπαιξαν οι Νικοπολίδης, Σεϊταρίδης, Γκούμας, Καψής, Φύσσας, Ζαγοράκης, Μπασινάς, Καραγκούνης, Τσιάρτας, Χαριστέας, Χαλκιάς, Βενετίδης, Γεωργιάδης, Παπαδόπουλος, Νταμπίζας, Κατεργιαννάκης, Καφές.

Παναθηναϊκός AKTOR: Ο σχολιαστής της EuroLeague αποθεώνει το ΟΑΚΑ - «Έτρεμα από αδρεναλίνη»
ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Δείπνο συσπείρωσης από τον Λουτσέσκου πριν το μεγάλο ντέρμπι τίτλου
NBA: Πάσχει από παράλυση Bell ο Τζοέλ Εμπίντ