Αγxωτική νίκη για την Σάλκε που… βλέπει αστέρια! (video)

Η Σάλκε νίκησε 2-1 την Χοφενχάιμ και βάζει πλώρη για Champions League.

Με δύο γκολ μέσα στο πρώτο ημίωρο, η Σάλκε έστειλε ηχηρό μήνυμα στην Χοφενχάιμ να μην... κάνει όνειρα πως θα την «πιάσει» στο βαθμολογικό πίνακα και... βλέπει Champions League. Η ομάδα του Ντομένικο Τεντέσκο επικράτησε 2-1 και έφτασε τους 37 βαθμούς, όσους μετρά η Ντόρτμουντ στην 4η θέση, με έναν αγώνα λιγότερο.

Στις τελευταίες 6 αγωνιστικές η Σάλκε πανηγύρισε μόλις μία νίκη, αυτή επί της Στουτγκάρδης, με 2-0 εκτός έδρας στις 27 Ιανουαρίου, ενώ στις 2 τελευταίες αγωνιστικές είχε ηττηθεί από Βέρντερ Βρέμης και Μπάγερν Μονάχου. Γι' αυτό και τα δύο γκολ των (11΄ Τίλο Κέρερ, 28΄ Μπριμ Εμπολό) πανηγυρίστηκαν έντονα από τους γηπεδούχους.

Η ομάδα του Ραλφ Ράνγκνικ, στον αντίποδα, δεν κατάφερε να «πιάσει» την αντίπαλό της, αφού το γκολ του Κροάτη διεθνή επιθετικού Αντρέι Κράμαριτς, με κεφαλιά, στο 78΄ δεν είχε... συνέχεια. Και δεν είχε συνέχεια γιατί ο Μαρκ Ουτ να έχασε σπουδαία ευκαιρία για την ισοφάριση στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.