Με «σπασμένα» φρένα η Γιουβέντους! (video)

Σαρωτική η Γιουβέντους απέναντι στην Σασουόλο.

Το να υπολογίζει η Γιουβέντους σε στραβοπάτημα της Νάπολι εναντίον της ουραγού Μπενεβέντο, για να μείνει μόνη στην κορυφή της Serie A, μάλλον είναι ουτοπικό κι ούτε και οι ίδιοι οι «μπιανκονέρι» το σκέφτονται, αν και στο ποδόσφαιρο όλα γίνονται...

Η «Μεγάλη Κυρία», πάντως, έκανε το καθήκον της... και με το παραπάνω απέναντι στη Σασουόλο, την οποία σκόρπισε με 7-0, επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση (πέτυχε 4 γκολ σε λιγότερο από μισή ώρα αγώνα στο πρώτο 45λεπτο!) κι ελπίζει ότι κάποια στιγμή, εφόσον συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό, θα πάρει... κεφάλι στη βαθμολογία, όπου και πέρασε προσωρινά μετά από 23 αγωνιστικές.

Η αποβολή του Καλάμπρια στο 69΄ δεν επέτρεψε στη Μίλαν να πανηγυρίσει το τέταρτο σερί «τρίποντο». Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο έμεινε για 5ο συνεχόμενο ματς αήττητη (3 νίκες, 2 ισοπαλίες), αυτή την φορά με το 1-1 που απέσπασε στο «Dacia Arena» από την Ουντινέζε. Το αήττητο σερί των «ροσονέρι» στο πρωτάθλημα ξεκίνησε μετά το 0-2 από την Αταλάντα στο «Σαν Σίρο», στις 23 Δεκεμβρίου 2017 και κρατεί μέχρι σήμερα (4/02).

Μεγάλη βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε και η Κάλιαρι επί της ΣΠΑΛ (2-0), με τον Μπάμπη Λυκογιάννη να μένει στον πάγκο των γηπεδούχων. Στο ματς που άνοιξε την «αυλαία» του σημερινού «κυρίως πιάτου» της 23ης ημέρας, η Ρόμα επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 επί της Βερόνα. Σε όλο το 90λεπτο στην ενδεκάδα των «τζαλορόσι» ήταν ο Κώστας Μανωλάς.