«Μαύρη» Πρωτοχρονιά για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Τρίτη σερί γκέλα για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που έμεινε στο 0-0 με την Σαουθάμπτον και υποχώρησε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Premier League.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» είχαν κάποιες ευκαιρίες για να πετύχουν γκολ αλλά υστερούσαν στην τελική προσπάθεια και το 0-0 τους απομάκρυνε 14 βαθμούς από την κορυφή. Το ματς πάντως στιγματίστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Ρομελού Λουκακού. Στο 14ο λεπτό και σε μια εναέρια διεκδίκηση της μπάλας με τον Χοντ, ο Βέλγος άσος τραυματίστηκε στο κεφάλι και έπεσε λιπόθυμος στο έδαφος. Του παρασχέθηκαν αμέσως οι πρώτες βοήθειες, ενώ του τοποθετήθηκε κολάρο και αναπνευστήρας από το ιατρικό επιτελείο. Αποχώρησε σε φορείο εν μέσω χειροκροτημάτων.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Γιανγκ, Λίντελεφ, Τζόουνς, Σο, Πογκμπά, Μάτιτς, Λίνγκαρντ, Μχιταριάν, Λουκακού (14' Ράσφορντ).
ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: ΜακΚάρθι, Στίβενς, Γιοσίντα, Χεντ, ΜακΚουίν, Ρομέου, Τάντιτς, Χόμπιεργκ, Γουόρντ-Πράουζ, Μπουφάλ, Λονγκ.

Εύκολο εξελίχθηκε το απόγευμα για την Τσέλσι, η οποία συνέτριψε 5-0 την Στόουκ. Οι Ριούντιγκερ, Ντρινκγουότερ και Ροντρίγκεζ σκόραραν στο 3ο, 9ο και 23ο λεπτό αντίστοιχα, ενώ στο 73` ο Γουίλιαν με πέναλτι και στο 88` ο Ζαπακόστα διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Αποτελέσματα και πρόγραμμα:

Μπόρνμουθ-Έβερτον 2-1

(33`, 88` Φρέιζερ - 57` Ιντρίσα Γκουεγιέ)

Τσέλσι-Στόουκ 5-0

(3` Ριούντιγκερ, 9` Ντρινκγουότερ, 23` Ροντρίγκεζ,

73`-πεν. Γουίλιαν, 88` Ζαπακόστα)

Γουέστ Μπρομ 15 -20αγ.

Γνώριμοι στην Ελλάδα οι διαιτητές στις ρεβάνς ΠΑΟΚ - Μπριζ και Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός
Γκάφα ολκής από οπαδούς της Μπαρτσελόνα - Επιτέθηκαν στο πούλμαν της ομάδας τους (vid)
Σαρωτική η Μακάμπι Τελ Αβίβ κόντρα στην Μπασκόνια - Αντίπαλος του Παναθηναϊκού στα playoffs
Τσέλσι: Η black list της διοίκησης - Στην έξοδο 11 παίκτες