«Εφτάψυχη» η Μπολόνια στη Βερόνα που θύμισε… Αγγλία! (video)

Με ένα χορταστικό παιχνίδι άνοιξε η αυλαία της 18ης αγωνιστικής στο Καμπιονάτο.

Η Μπολόνια πέρασε από το «Μπεντεγκόντι» επικρατώντας 3-2 της Κιέβο και βελτίωσε τη θέση της, με τον Βασίλη Τοροσίδη να περνά αλλαγή στη θέση του Ιμπραχίμα Μπαγέ, στο 71΄.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν αμέσως το προβάδισμα, με τον Ματία Ντέστρο να νικά τον Στέφανο Σορεντίνο στο 4ο λεπτό. Οι «ροσομπλού» είχαν την ευκαιρία να διπλασιάσουν με τον Λάντισλαβ Κρέιτσι, αλλά ο πρώην τερματοφύλακας της ΑΕΚ δεν το επέτρεψε.

Η Κιέβο βρισκόταν υπό πίεση, αλλά ο Ρομπέρτο Ινγκλέζε κατόρθωσε να φέρει το παιχνίδι στα «ίσα», σκοράροντας στο 32΄. Το παιχνίδι παρέμεινε ανοιχτό και στο δεύτερο μισό του, με την Μπολόνια να ξαναπαίρνει «κεφάλι» με τον Σιμόνε Βέρντι στο 50΄. Η αποβολή του Αντρέα Πόλι (2η κίτρινη) στο 81΄ έφερε μια μικρή αναστάτωση στην Μπολόνια, την οποία εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι για να ισοφαρίσουν με τον Φαμπρίτσιο Κατσατόρε στο 85΄, αλλά ήταν και πάλι ο Ντέστρο που «σκότωσε» την Κιέβο στο 90΄, με τον Νέναντ Τόμοβιτς να «σημαδεύει» το δοκάρι στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων

Το πρόγραμμα και οι σκόρερ:

Κιέβο-Μπολόνια 2-3
(32΄ Ινγκλέζε, 85΄ Κατσατόρε - 4΄, 90΄ Ντέστρο, 50΄ Βέρντι)

Μπενεβέντο 1

Ο «τελικός της χρονιάς» στην Μπολόνια για τον Παναθηναϊκό AKTOR - Η ώρα και το κανάλι
Σεπόλια: Ένοχος για βιασμό, αθώος για εμπορία ο Ηλίας Μίχος - Αθώα για μαστροπεία η μητέρα
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Βίρτους - Παναθηναϊκός AKTOR και Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ
Λέστερ: Απολύθηκε ο προπονητής της γυναικείας ομάδας λόγω σχέσης με παίκτρια