Ο Τόρες «λύτρωσε» την Ατλέτικο

Ο Φερνάντο Τόρες «λύτρωσε» την Ατλέτικο Μαδρίτης και την οδήγησε στη δύσκολη, αλλά σπουδαία νίκη επί της Αλαβές με 1-0, στο τελευταίο χρονικά ματς του σημερινού μενού της 16ης αγωνιστικής της La Liga.

Η κίνηση του Ντιέγκο Σιμεόνε να ρίξει στον αγώνα τον έμπειρο στράικερ, στο 69ο λεπτό αντί του Νίγκεθ, αποδείχθηκε «μαγική», καθώς πέντε λεπτά αργότερα ο παίκτης τον δικαίωσε απόλυτα με το νικητήριο τέρμα που σημείωσε.

Δεύτερη ήττα στις τελευταίες τρεις αγωνιστικές του ισπανικού πρωταθλήματος γνώρισε η Βαλένθια, η οποία κινδυνεύει πλέον να χάσει τη δεύτερη θέση από την Ατλέτικο. «Θύτης» αυτή τη φορά ήταν η Εϊμπάρ, που νίκησε 2-1 τις «νυχτερίδες» στο «Ιπουρούα», με τον Ζορντάν να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ στο 86ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί στο 47΄ με τον Ινούι, για να ισοφαρίσει λίγο αργότερα (57΄) ο Σάντι Μίνα.