Σκόρπισε την Λίβερπουλ στους τέσσερις ανέμους! (vid)

Η Τότεναμ επικράτησε εύκολα με 4-1 της Λίβερπουλ στο Γουέμπλεϊ, στην αναμέτρηση που «έριξε την αυλαία» της 9ης αγωνιστικής της Premier League.

Το σκορ για τους «σπερς» άνοιξε ο Κέιν μόλις στο 4΄ και στο 12΄ Χέουνγκ Μιν Σον έκανε το 2-0. Η Λίβερπουλ κατάφερε να μειώσει με τον Σαλάχ στο 24΄, αλλά ο Ντέλε Άλι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έγραψε το 3-1. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ο Κέιν στο 57΄. Με τη νίκη της αυτή η Τότεναμ «έπιασε» την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Γουέστ Χαμ-Μπράϊτον 0-3
(10΄,75΄πεν. Μάρεϊ, 45΄+2 Ισκέρδο)

Τσέλσι-Γουότφορντ 4-2
(12΄ Πέδρο, 71΄, 90+5΄ Μπατσουαγί, 87΄ Αθπιλικουέτα - 45΄+ Ντουκουρέ, 49΄ Περέιρα)

Μάντσεστερ Σίτι-Μπέρνλι 3-0
(30΄πεν. Αγουέρο, 73΄ Οταμέντι, 75΄ Σανέ)

Χάντερσφιλντ-Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ 2-1
(28΄ Μούι, 33΄ Ντεπουάτρ - 78΄ Ράσφορντ)

Νιουκάστλ-Κρίσταλ Πάλας 1-0
(86΄ Μερίνο)

Σουόνσι-Λέστερ 1-2
(56΄ Μόσον - 25΄αυτ. Φερνάντες, 49΄ Οκαζάκι)

Στόουκ Σίτι-Μπόρνμουθ 1-2
(63΄ Ντιούφ - 16΄ Σούρμαν, 18΄πεν. Στάνισλας)

Σαουθάμπτον-Γουέστ Μπρομ 1-0
(85΄ Μπουφάλ)

Εβερτον-Αρσεναλ 2-5
(12΄ Ρούνεϊ, 90+3΄ Νιασέ - 40΄ Μονρεάλ, 53΄ Οζίλ, 74΄ Λακαζέτ, 90΄ Ράμσεϊ, 90+5΄ Σάντσες)

Τότεναμ-Λίβερπουλ 4-1
(4΄, 57΄ Κέιν, 12΄ Χέουνγκ Μιν Σον, 45+3΄ Ντέλε Άλι- 24΄ Σαλάχ)