Η Μάλμε κατέκτησε την 20ή κούπα στην ιστορία της (pic+vids)

Πρωταθλήτρια Σουηδίας ενώ απομένουν τρεις αγωνιστικές για τη λήξη της περιόδου.

Για 20ή φορά στην ιστορία της, 5η από το 2010 μέχρι τώρα και 4η την τελευταία πενταετία, η Μάλμε στέφθηκε πρωταθλήτρια Σουηδίας. Με το σημερινό 3-1 επί της Νόρκεπινγκ εκτός έδρας, η Μάλμε έφτασε στους 60 βαθμούς μετά από 27 αγώνες, 10 περισσότερους από την ΑΙΚ Στοκχόλμης, ενώ απομένουν τρεις αγωνιστικές για τη λήξη της περιόδου.

Οι γηπεδούχοι, που στέφθηκαν πρωταθλητές το 2015, πήραν το προβάδισμα στο πρώτο 45λεπτο, ωστόσο, στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Μάγκνους Πέρσον πέτυχε τρία γκολ με τους Στράντμπεργκ, Νίλσεν και Κρίστιανσεν.

Το ματς διακόπηκε προσωρινά στα τελευταία λεπτά, καθώς οπαδοί των πρωταθλητών επιχείρησαν να εισβάλλουν στον αγωνιστικό χώρο για να πανηγυρίσουν. Ο Πέρσον και οι παίκτες του, όμως, κατάφεραν να τους πείσουν να απομακρυνθούν κι έτσι το ματς ολοκληρώθηκε με τη Μάλμε να πανηγυρίζει την κατάκτηση του τίτλου.

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ