Καμερούν - Χιλή 0-2: «Καθάρισε» ο Σάντσες! (videos)

Με την είσοδο του Σάντσες στο 58' η Χιλή κατάφερε να λυγίσει το μαχητικό Καμερούν με 2-0.

Δυο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο διαμόρφωσαν το τελικό 2-0 για την Χιλή απέναντι στο Καμερούν, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της δεύτερης μέρας του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Αλέξις Σάντσες. Ο έμπειρος άσος μπήκε στο 58' της αναμέτρησης και έδωσε μια ασίστ στο πρώτο γκολ ενώ δημιούργησε και το δεύτερο.

Οι πρωταθλητές της Λατινικής Αμερικής άνοιξαν το σκορ στο 81’ χάρη στην ωραία κεφαλιά του έμπειρου μέσου της Μπάγερν Μονάχου Βιδάλ. Την χαριστική βολή στους Αφρικανούς έδωσε στο 90' ο Βάργκας.

Οι Χιλιανοί έχασαν την ευκαιρία να προηγηθούν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, μιας και ο διαιτητής Νταμίρ Σκόμινα ακύρωσε γκολ του Βάργκας ως οφσάιντ, κάνοντας χρήση του instant replay.

ΚΑΜΕΡΟΥΝ: Οντοά, Μαμπουκά, Νγκαντό-Νγκαντί, Τικέ, Φε, Ζαμπό Ανγκισά (89' Μαντζέκ), Σιανί (86' Εκγκμαλέ), Τζουμ, Μπασογκόγκ, Μουκαντζό, Αμπουμπακάρ.

ΧΙΛΗ: Χόνι Ερέρα, Ίσλα, Μποσεζούρ, Μεδέλ, Χάρα, Φουενσαλίδα (64' Λεονάρντο Βαλένσια), Μαρσέλο Ντίας, Αράνγκις (71' Φρανσίσκο Σίλβα), Βιδάλ, Πουτς (58' Αλέξις Σάντσες), Εντουάρντο Βάργκας.

0-1 Arturo Vidal Goal HD - Cameroon vs Chile 18... από denysenathan
0-2 Eduardo Vargas Goal HD - Cameroon vs Chile... από fotlive

Κριστιάνο Ρονάλντο: Μια εντυπωσιακή Ferrari είναι το νέο super car στη μεγάλη συλλογή του (photo)