Ντιμπάλα: «Συνέχεια φωνάζουν για τη διαιτησία»

Ο Ντιμπαλά σχολίασε τις διαμαρτυρίες της Μίλαν για τη διαιτησία στο ντέρμπι της Παρασκευής (10/3) όπου η Γιουβέντους επικράτησε με 2-1 στις καθυστερήσεις.

Η Γιουβέντους νίκησε 2-1 τη Μίλαν στο Τορίνο, στο ντέρμπι της 28ης αγωνιστικής στην Ιταλία χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντιμπαλά. Ο Μπάκα είχε απαντήσει στο 43’ στο γκολ του Μπενατιά, με το οποίο οι «μπιανκονέρι» προηγήθηκαν στο 30' και το παιχνίδι όδευε στη λήξη του.

Ο χρόνος των καθυστερήσεων είχε ολοκληρωθεί αλλά ο Νταβίντε Μάσα δεν είχε σφυρίξει. Το έκανε τελικά στο 5’ λεπτό του έξτρα χρόνου, όχι για τη λήξη αλλά για να δείξει τα 11 μέτρα, για χέρι του Ντε Σίλιο σε σουτ του Λιχτστάινερ. Οι «ροσονέρι» διαμαρτυρήθηκαν, αλλά μάταια και ο Ντιμπάλα διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Αργεντινός επιθετικός της Γιουβέντους, μετά το τέλος του ματς, απάντησε στις διαμαρτυρίες της Μίλαν για τη διαιτησία: «Είμαστε συνηθισμένοι σε κάτι τέτοιο. Θέλω να δω αν έχουν να πουν τίποτα και για το πέναλτι που έκανε ο Ζαπάτα. Στο ματς με την Ουντινέζε δεν μας δόθηκαν δύο πέναλτι και δεν είπαμε τίποτα. Όλες οι ομάδες διαμαρτύρονται για τη Γιουβέντους εδώ και έξι χρόνια. Ίσως θα πρέπει να βρουν κάποιον άλλο τρόπο...»