Γαλλία: Τρελή… εξάρα η Μονακό!

Μία… ανάσα από την κορυφή, έχοντας ένα ματς περισσότερο, βρίσκονται οι Μονεγάσκοι μετά το απίστευτο 6-2 επί της Μονπελιέ.

Η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ, με ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο, πήρε τη νίκη στο «Louis II» και περιμένει τη Νις που αντιμετωπίζει την Μετς, το απόγευμα της Κυριακής (23/10).

Ο Μπουντεμπούζ «πάγωσε» νωρίς νωρίς το γήπεδο του Πριγκιπάτου, καθώς άνοιξε το σκορ μόλις στο 9’ αλλά ο Φαλκάο με εύστοχο πέναλτι, έφερε το ματς στα ίσια στο 36’. Στο δεύτερο μέρος, ο Λοτίν έδωσε προβάδισμα στους Μονεγάσκους στο 49’ αλλά ο Μπουντεμπούζ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, στο 61’ έγραψε το 2-2.

Ωστόσο, η συνέχεια άνηκε εξ ολοκλήρου στους παίκτες του Λεονάρντο Ζαρντίμ. Στο 64’ ο Ζέμερσον έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους και δέκα λεπτά αργότερα, ο Ζερμέν διαμόρφωσε το 4-2. Στο 76’ ο Λεμάρ «έγραψε» το 5-2 και στο 89’ ο Τραορέ, έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα για το 6-2.

Μονακό: Σούμπασιτς, Γκλικ, Σιμπιντέ, Μεντί, Φαμπίνιο, Ζέμερσον, Μπακαγιόκο, Λεμάρ (88’ Τραορέ), Μπερνάντο Σίλβα (77’ Μποσίλια), Φαλκάο (65’ Ζερμέν), Λοτίν.

Μονπελιέ: Ζουρντέ, Ίλτον, Ντεπλανιέ, Ρουσιγιόν, Σεσένιον, Μπουντεμπούζ, Λάσνε (68’ Μπεριγκό), Σιλά (67’ Πατί), Σανσόν, Σκιρί (77’ Μονγκονγκού), Καμαρά.

{dailymotion}x4yh2jl{/dailymotion}

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι