Αγγλία: Έκανε... πλάκα στην Λέστερ με τριάρα η Τσέλσι (video)

Μία ακόμα βαριά ήττα σε ντέρμπι γνώρισαν οι Πρωταθλητές Αγγλίας, μια και έφυγαν με κατεβασμένο... κεφάλι από το «Στάνφορντ Μπριζ», μετά το 3-0 των «μπλε».

Οι παίκτες του Αντόνιο Κόντε μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση και προσπάθησαν να πετύχουν ένα γρήγορο τέρμα προκειμένου να γίνει ακόμα πιο εύκολη η συνέχεια και το κατάφεραν με τον καλύτερο τρόπο, καθώς στο 7' ο Ντιέγκο Κόστα με σουτ στο δεύτερο δοκάρι, έκανε το 1-0.

Ο Βραζιλιάνος επιθετικός αφιέρωσε το τέρμα που σημείωσε στον Γουίλιαν, ο οποίος το πρωί του Σαββάτου (15/10) έχασε την μητέρα του και δεν έδωσε το «παρών» στον αγώνα. Κάτι ανάλογο έκανε και ο Αζάρ στο 33ο λεπτό, όταν διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, πέντε λεπτά μετά το δοκάρι του Νταβίντ Λουίζ από εκτέλεση φάουλ.

Στο δεύτερο μέρος η Λέστερ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά στο 61' έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει, όταν ο Ολμπράιτον έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και στον Λουίζ και σταμάτησε στο δοκάρι του Κουρτουά. Το... τέλος στον αγώνα έβαλε ο Μόουζες στο 80' ο οποίος έπειτα από εναλλαγή με τον Τσαλόμπα, μπήκε στην περιοχή και έγραψε το τελικό 3-0.

Τσέλσι: Κουρτουά, Αθπιλικουέτα, Νταβίντ Λουίς, Κέιχιλ, Αλόνσο, Μόουζες (81' Άινα), Καντέ, Μάτιτς, Πέδρο (68' Τσαλόμπα), Αζάρ (81' Τσικ), Ντιέγκο Κόστα.

Λέστερ: Σμάιχελ, Ερνάντες, Μόργκαν, Χουτ, Φουχς, Ολμπράιτον (74' Κινγκ), Ντρινκγουότερ, Αμάρτεϊ, Σλουπ (68' Σλιμανί), Μούσα (68' Μαχρέζ), Βάρντι.