«Τριάρα» του Κλοπ σε Μουρίνιο

Μεγάλη νίκη της Λίβερπουλ με 3-1 στο Στανφορντ Μπριτζ, με ανατροπή μάλιστα απέναντι σε μία απογοητευτική για μία ακόμα φορά Τσέλσι.

Η Τσέλσι μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα, και ευτύχησε να ανοίξει από νωρίς το σκορ με τον Ραμίρες ο οποίος με δυνατή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι «τίναξε» τα δίχτυα του Μινιολέ, έπειτα από φαρμακερή σέντρα του Αθπιλικουέτα.

Από το γκολ κι έπειτα η Λίβερπουλ κέρδισε το κέντρο και την κατοχή μπάλας, ωστόσο αυτό φαίνεται ήταν κόλπο του Μουρίνιο, ο οποίος είδε πως η Λίβερπουλ είχε πρόβλημα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού, πόσο μάλλον στην τελική προσπάθεια, έδωσε χώρο στον αντίπαλο ο οποίος δεν μπορούσε να απειλήσει.

Πέραν κάποιων ακίνδυνων σουτ του Λαλλάνα, το παιχνίδι έτεινε να μείνει στο 1-0 για το πρώτο ημίχρονο. Ο Κοουτίνιο όμως είχε άλλη άποψη. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους ο Βραζιλιάνος, που μέχρι τότε έδειχνε εκτός παιχνιδιού, «χόρεψε» τον Τέρι έξω από την περιοχή, και με ωραίο αριστερό σουτ ισοφάρισε σε 1-1 για τη Λίβερπουλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε τίποτα, με τη Λίβερπουλ να έχει σταθερά την κατοχή χωρίς να γίνεται κάποια φάση μπροστά στις δύο εστίες. Η καλύτερη φάση καταγράφτηκε στο 72’ με τον Όσκαρ να προσπαθεί να κρεμάσει από μακριά τον Μινιολέ, ωστόσο ο Βέλγος πορτιέρο έδιωξε τη μπάλα κόρνερ. Τα πάντα κυλούσαν ομαλά μέχρι 74ο λεπτό.

Τότε ο Κοουτίνιο με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπέγκοβιτς, γράφοντας το 2-1, ενώ ένα δεκάλεπτο αργότερα ο Μπεντέκε έγραψε με σουτ μέσα από την περιοχή το 3-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη του Κλοπ ως προπονητής της Λίβερπουλ.