Ligue 1: Πρεμιέρα με… βόμβες!

Η Μαρσέιγ και η Μονπελιέ ήταν τα πρώτα μεγάλα… θύματα της πρεμιέρας του γαλλικού πρωταθλήματος, καθώς γνώρισαν εντός έδρας ήττες από Καέν και Ανζέ, αντίστοιχα.

Οι Μασσαλοί υποδέχθηκαν στο «Βελοντρόμ» την Καέν, ωστόσο, το τέρμα του Ντελόρ στο 27ο λεπτό ήταν αρκετό για να δώσει το «διπλό» στους φιλοξενούμενους και να αρχίσει… ανακατατάξεις στο «συγκρότημα» της Ολιμπίκ! Παράλληλα, μεγάλο «διπλό» πανηγύρισε η νεοφώτιστη Ανζέ, η οποία με… δράστες τους Καμαρά (5’) και Σουνού (79’) επικράτησε εκτός έδρας 2-0 της Μονπελιέ.

Από εκεί και πέρα, η Ναντ επικράτησε εξαιρετικά δύσκολα της Γκινγκάμπ 1-0, χάρις στο αυτογκόλ του Σορμπόν στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης. Μεγάλη ανατροπή σημείωσε η Μονακό του Λεονάρντο Ζαρντίμ, καθώς η Νις είχε πάρει προβάδισμα από το 7’ με τον Ζερμέν, αλλά στο 51’ ο Σίλβα και στο 62’ ο Κουρζάβα έδωσαν το «τρίποντο» στην ομάδα του Πριγκιπάτου.

Νίκη με ανατροπή πανηγύρισε και η Μπαστιά, 2-1 επί της Ρεν. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ανοίξει το σκορ στο 40’ με τον Σίο, αλλά στο 50’ ο Άγιτε έκανε το 1-1 και είκοσι λεπτά αργότερα, ο Καμάνο διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Τέλος, Τρουά και Αζαξιό έμειναν στο 0-0.