Νικήτρια η Χιλή στη νέα Μάχη του Σαντιάγο! (photos&video)

Μετά το 1962 και το σκληρό ματς Χιλή-Ιταλία, οι Χιλιανοί έδωσαν ακόμη μια απίστευτη μάχη στο Σαντιάγο όπου επικράτησαν 1-0 της Ουρουγουάης με την τελευταία να ολοκληρώνει το ματς με εννέα παίκτες!

Όσο η ώρα περνούσε στο στάδιο «Νασιονάλ Χούλιο Μαρτίνες Πράδανος» του Σαντιάγο τα ξημερώματα της Πέμπτης τόσο το αίμα έβραζε. Η... δουλειά φαινόταν από νωρίς ότι θα στραβώσει κάπου και τέσσερις κίτρινες στο ημίχρονο επιβεβαίωναν του λόγου το αληθές. Λίγα λεπτά μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Έντινσον Καβάνι έδωσε το έναυσμα για το απόλυτο... ροντέο, χάνοντας την ψυχραιμία του και χαστουκίζοντας τον Γκονσάλο Χάρα! Ο φορ της Παρί Σεν Ζερμέν πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια στο 63ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη και η Ουρουγουάη κατέρρευσε ολοσχερώς.

Μερικά λεπτά αργότερα ο Μαουρίσιο Ίσλα έστελνε τη μπάλα να... αναπαυθεί στα δίχτυα του Φερνάντο Μουσλέρα και διαμόρφωνε το 1-0 για τη Χιλή στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης. Επτά λεπτά αργότερα, στο 88’ ήρθε και το τελειωτικό... χτύπημα για την Ουρουγουάη με τον Χόρχε Φουσίλε να προκαλεί ολική σύρραξη και να βλέπει την δεύτερη κίτρινη, αποχωρώντας από το ματς. Στα αποδυτήρια βρήκε και τον προπονητή του Όσκαρ Ταμπάρες ο οποίος με το τελευταίο σφύριγμα της λήξης είδε τη Χιλή να προκρίνεται στα ημιτελικά του Copa America και την Ουρουγουάη να αποχαιρετά κάθε ελπίδα διατήρησης των κεκτημένων από τη διοργάνωση του 2011.

ΧΙΛΗ: Μπράβο, Χάρα, Μένα, Ίσλα, Αρανγίς, Μεδέλ, Βαλδίβια (85’ Πισάρο), Βιδάλ, Ντίας (71’ Φερνάντες), Βάργας (71’ Πινίγια), Σάντσες

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ: Μουσλέρα, Μ. Περέιρα, Γκοντίν, Χιμένες, Φουσίλε, Ροντρίγκες, Γκονζάλες, Σάνστσες (85’ Τζ. Ροντρίγκες), Αρέβαλο, Καβάνι, Ρολάν (58’ Α. Ερνάντες).

Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι
Ολυμπιακός, Βαγγέλης Μαρινάκης: «Μας αρέσει ο ανήφορος - Συνεχίζουμε να ονειρευόμαστε»