«Καθάρισαν» οι σούπερ σταρ της Χιλής (video)

Με τον Αρτούρο Βιδάλ να σκοράρει και τον Σάντσες να δημιουργεί, η Χιλή νίκησε 2-0 τον Ισημερινό στην πρεμιέρα του 44ου Κόπα Αμέρικα!

Οι διοργανωτές έκαναν το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα έτσι ώστε να μην έχουν το άγχος της πρεμιέρας και να πάρουν τη νίκη στο πρώτο παιχνίδι της διοργάνωσης. Μόλις στο 2’ ο Αλέξις Σάντσες έχασε την πρώτη ευκαιρία του παιχνιδιού, ενώ ακολούθησαν αρκετές ακόμα χωρίς να έρθει το γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Χρειάστηκε μια προσωπική ενέργεια κι ένα κερδισμένο πέναλτι από τον Βιδάλ, στο 63’, που το εκτέλεσε ο ίδιος για να δώσει προβάδισμα!

Το ματς «καθάρισε» στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν στο 82’ ο Ισημερινός – για τον οποίο αγωνίστηκε σε όλο το ματς ο Νομπόα του ΠΑΟΚ – είχε δοκάρι με τον Βαλέντσια. Δυο λεπτά αργότερα, ο Αλέξις Σάντσες έδωσε μαγική ασίστ στον Βάργκας κι αυτός έκανε το 2-0. Το κακό για τη Χιλή ήταν πως τελείωσε το ματς με δέκα παίκτες, αφού αποβλήθηκε ο Μάτι Φερνάντες με δεύτερη κίτρινη.

Χιλή: Μπράβο, Ίσλα, Μεδέλ, Χάρα, Μένα, Αρανγκίς (85' Πιζάρο), Ντίαζ, Βιδάλ, Αλέξις Σάντσες, Μποσεζούρ (46΄Βάργκας), Βαλδίβια (67' M. Φερνάντες)

Ισημερινός: Ντομίνγκες, Αγιοβί, Ατσιλιέρ, Εράσο, Παρέδες, Μαρτίνες (80' Ιμπάρα), Νομπόα, Λάστρα (67' Κινιόνες), Μοντέρο, Βαλέντσια, Μπολάνιος