Σώθηκε το Αμβούργο, νίκη-θρίλερ στην Καρλσρούη! (pics)

Πολύ σκληρή για να πεθάνει η ομάδα του μεγάλου λιμανιού η οποία ισοφάρισε στις καθυστερήσεις και στην παράταση πανηγύρισε την παραμονή της στη Bundesliga, νικώντας 2-1! Απέκρουσε πέναλτι στο 120' ο Άντλερ!!!

Το Αμβούργο είναι η μοναδική ομάδα που έχει παίξει σε όλες τις σεζόν της Bundesliga μετά τον Α’ Παγκόσμιο Πόλεμο μέχρι και σήμερα, και αυτό θα συνεχίσει να ισχύει τουλάχιστον για ακόμη μια χρονιά! Η ομάδα του μεγάλου λιμανιού απέδειξε πως η ιστορία της είναι πολύ βαριά για να υποβιβαστεί και παρότι βρέθηκε μια ανάσα από τα… Τάρταρα στην έδρα της Καρλσρούη κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και νικώντας 2-1 στην παράταση «σφράγισε» την παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία, με τον Ρενέ Άντλερ να αποκρούει πέναλτι στο 120', κρατώντας το 2-1 για το Αμβούργο!!!

Μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα το Αμβούργο είχε δύσκολο έργο και αυτό έγινε ακόμη δυσκολότερο όταν ο Γιάμπο στο 78ο λεπτό του δεύτερου αγώνα μπαράζ έκανε το 1-0 για την Καρλσρούη! Κρύος ιδρώτας έλουσε τους απανταχού οπαδούς του Αμβούργου, όμως η ομάδα στάθηκε στο ύψος της περίστασης. Στο 91ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ντίας ισοφάρισε και έστειλε τον αγώνα στην παράταση όπου ο Μίλερ στο 115’ ολοκλήρωσε την ανατροπή, στέλνοντας στα ουράνια συμπαίκτες, οπαδούς και τεχνικό επιτελείο! Πέντε λεπτά μετά η Καρλσρούη κέρδισε πέναλτι και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων της παράτασης ο Χένινγκς ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Άντλερ -με μια ολόκληρη πόλη να τον παρακολουθεί- είπε «όχι» και «σφράγισε» την παραμονή!!!

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ