Ρέιντζερς-Μάδεργουελ 1-3: «Σφαλιάρα» στο «Άιμπροξ»!

«Σκούρα» τα πράγματα για την «θρυλική» ομάδα της Σκωτίας καθώς χρειάζεται θαύμα για να επιστρέψει φέτος στη μεγάλη κατηγορία μετά τη βαριά ήττα στην έδρα της

Αντιμέτωπη με τον κίνδυνο του να περιμένει ακόμη έναν χρόνο για να επιστρέψει στα μεγάλα… σαλόνια του ποδοσφαίρου της Σκωτίας βρίσκεται από το βράδυ της Πέμπτης η Ρέιντζερς. Η «θρυλική» ομάδα της Σκωτίας γνώρισε βαριά ήττα με 3-1 στην έδρα της από τη Μάδεργουελ στον πρώτο τελικό ανόδου στην Premier League και πλέον χρειάζεται ένα θαύμα για να πάρει το εισιτήριο της ανόδου.

Η Μάδεργουελ φρόντισε να δείξει στο «Άιμπροξ» ποιος είναι το… αφεντικό του ζευγαριού και στο 27’ χάρη σε τέρμα του Έργουϊν πήρε προβάδισμα στο σκορ. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου 45λεπτου ο ΜακΜάνους έκανε το 2-0 (40’) και με το… καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο ο Έινσγουορθ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 (47’)!

Το μοναδικό που κατάφερε η Ρέιντζερς ήταν να μειώσει στο 82’ με τον ΜακΓκρέγκορ, ωστόσο χρειάζεται νίκη με τρία γκολ διαφορά στην έδρα της αντιπάλου της για να πάρει την πρόκριση (σ.σ. ή οποιαδήποτε νίκη με δυο γκολ διαφορά από 4-2 και πάνω)!

ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ: Μπελ, Φόστερ, ΜακΓκρέγκορ, Ζαλιούκας (67’ Φέργκιουσον), Γουάλας, Μέρντοχ, Σίελς (54’ Γουόλς), Λο, Βούκτσιτς, Κλαρκ (55’ Μπόιντ), Μίλερ

ΜΑΔΕΡΓΟΥΕΛ: Λονγκ, Λο, Λέινγκ, ΜακΜάνους, Χάμελ (70’ Στρέικερ), Έινσγουορθ, Λέσλι, Πίρσον (82’ Ρέιμσντεν), Τζόνσον, ΜακΝτόναλντ, Έργουϊν (88’ Μουρ).

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ