Το γκολ της χρονιάς στο Περού ήρθε στον τελικό(video+photos)

Πρωταθλήτρια  στο Περού αναδείχθηκε η Σπόρτινγκ Κριστάλ  αλλά για να φθάσει στην κατάκτηση του τροπαίου χρειάστηκαν τρία ματς κόντρα στην Χουάν Αουρίχ με το τελευταίο μάλιστα παιχνίδι να κρίνεται στην παράταση.

Η πρώτη πράξη στην έδρα της αντιπάλου της τις  βρήκε ισόπαλες 2-2 ενώ λίγες ημέρες αργότερα στη  δική της έμειναν στο 0-0. Έτσι χρειάστηκε ένα 3ο παιχνίδι αυτή τη φορά σ’ ουδέτερο γήπεδο, το  «Εστάδιο Μανίκε» της πόλης Τρουχίγιο όπου  ξανά τα 90 λεπτά της κανονικής διάρκειας δεν ανέδειξαν νικητή.
Η τυπικά φιλοξενούμενη Χουάν Αουρίχ προηγήθηκε δις με το 2ο της γκολ που πέτυχε  στο 43’ ο Τζούνιορ Βίζα να είναι από εκείνα που  ενθουσιάζουν τους πάντες και γεμίζουν τα γήπεδα. Ο 29χρονος μέσος με εξαιρετικό κοντρόλ και ανάποδο ψαλίδι έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του αιφνιδιασμένου    γκολκίπερ της Σπόρτινγκ Ντιέγκο Πένι.
Όμως η τελευταία γέλασε τελευταία καθώς όχι μόνον ισοφάρισε  στο 67’ με τον Οράσιο Καλκατέρα αλλά και πήρε τον τίτλο χάρη στο γκολ του Εντίνσον Τσάβεζ στο 110’.

Νέο σκάνδαλο στην Premier League: Συνελήφθησαν δύο παίκτες για βιασμό και σεξουαλική επίθεση
Super League: Ντέρμπι κορυφής ΑΕΚ - Παναθηναϊκός | Επικίνδυνοι έξοδοι για ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό