Αργεντινή: Γκολάρα και... εισβολή για Ρίβερ, τίτλος για Ρασίνγκ (videos)

Το 17o πρωτάθλημα στην ιστορία της κατέκτησε η Ρασίνγκ Κλουμπ εξασφαλίζοντας την πρώτη θέση της φετινής Inicial της Αργεντινής, που «βαφτίστηκε» εκτάκτως Transicion.

Συγκεκριμένα, επιβλήθηκε με 1-0 της Γοδόι Κρουζ και πήρε τον πρώτο τίτλο της από το 2001. Με τους 17 τίτλους της η Ρασίνγκ Κλουμπ πέρασε στην τρίτη θέση του πίνακα των πρωταθλητριών, αφήνοντας στην τέταρτη την Ιντεπεντιέντε που έχει 16. Πρώτη παραμένει η Ρίβερ Πλέιτ με 36 και δεύτερη η Μπόκα Τζούνιορς με 30. Συνολικά κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, αλλά αρκέστηκε στο γκολ του Αντριάν Σεντουριόν στο 49ο λεπτό, που αποδείχθηκε αρκετό για τη νίκη και για το «εισιτήριο» στο επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες. Μάλιστα, η Ρασίνγκ θα αντιμετωπίσει και τη νικήτρια του Final στο τέλος της σεζόν, σε αγώνα ανάδειξης υπερπρωταθλητή της Αργεντινής για το 2014-15.

Από την πλευρά της, η Ρίβερ Πλέιτ έμεινε στη δεύτερη θέση λίγες ημέρες μετά την κατάκτηση του Κόπα Σουνταμερικάνα, παρά το σημερινό (15/12) εκτός έδρας 1-0 σε βάρος της Κίλμες χάρη σε τρελό γκολ του Κάρλος Σάντζεζ στο 82ο λεπτό. Στο 89’ ο διαιτητής κλήθηκε να διακόψει την αναμέτρηση λόγω εισβολής των οπαδών των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο! Αναλυτικά τα αποτελέσματα…

Ρασίνγκ Κλουμπ - Γοδόι Κρουζ 1-0 (49’ Αντριάν Σεντουριόν)
Κίλμες - Ρίβερ Πλέιτ 0-1 (82’ Κάρλος Σάντσεζ)