Brasileiro: Λιμπερταδόρες η Κορίνθιανς, δεύτερη κατηγορία η Μποταφόγκο (videos)

Στη δεύτερη κατηγορία της Βραζιλίας θα αγωνιστεί τη νέα σεζόν η Μποταφόγκο, που υποβιβάστηκε έπειτα από χθεσινή ήττα με 2-0 από τη Σάντος.

Αμφότερα τα γκολ σημείωσε ο Λεάντρο Νταμιάο διακόπτοντας σερί επτά αγώνων χωρίς νίκη για τη Σάντος, ενώ η Μπαΐα επικράτησε με 1-0 της Γκρέμιο και διατήρησε ελπίδες σωτηρίας ενόψει της τελευταίας αγωνιστικής του Brasileiro. Από την πλευρά του, ο Φρεντ πέτυχε δύο γκολ με πέναλτι στο 5-2 της Φλουμινένσε επί της Κορίνθιανς, που εξασφάλισε «εισιτήριο» για το επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες λόγω της ήττας της Γκρέμιο, που αγωνίστηκε με δέκα παίκτες από το 29ο λεπτό. Εκμεταλλεύτηκε και την απρόσμενη ήττα της Ατλέτικο Μινέιρο με 2-1 από την Κοριτίμπα, που σώθηκε.

Την παραμονή της στην πρώτη κατηγορία διασφάλισε επίσης η Σαπεκοένσε χάρη σε εντός έδρας 1-1 με την πρωταθλήτρια Κρουζέιρο, ενώ η Ατλέτικο Παραναένσε επιβλήθηκε με 1-0 της Γκοΐας. Τέλος, η Σάο Πόλο παραχώρησε 1-1 στη Φιγκουιρένσε δεχόμενη γκολ από τον Μαζόλα στο 84ο λεπτό έπειτα από απίστευτο λάθος του Ροζέριο Σένι παρά αριθμητικό πλεονέκτημά της.

Παρακάτω όλα τα χθεσινά αποτελέσματα:
Σάο Πάολο – Φιγκουιρένσε 1-1 (69’ Έντσον Σίλβα – 76’ ΚΟΚ. Βίλιαν, 84’ Μαζόλα)
Σάντος – Μποταφόγκο 2-0 (47’ Λεάντρο Νταμιάο, 89’ Λεάντρο Νταμιάο)
Σαπεκοένσε – Κρουζέιρο 1-1 (40’ Μπρούνο Ρανγκέλ – 71’ Ούγκο Ραγκέλι)
Φλουμινένσε – Κορίνθιανς 5-2 (40’ αυτ. Ραλ, 58’ Έντσον, 65’ πέν. Φρεντ, 71’ πέν. Φρεντ, 74’ ΚΟΚ. Μάρλον Γκαλέα, 92’ Νταρίο Κόνκα – 5’ Πάολο Γκερέρο, 83’ Ντανίλο)
Ατλέτικο Παραναένσε – Γκοΐας 1-0 (62’ Μαρσέλο Σιρίνο – 90’ ΚΟΚ. Τζάκσον Ντε Σόουζα, 93’ ΚΟΚ. Τιάγκο Μέντες)
Μπαΐα – Γκρέμιο 1-0 (32’ Γκαλιάρδο – 29’ ΚΟΚ. Πέντρο Γκερομέλ)
Ατλέτικο Μινέιρο – Κοριτίμπα 1-2 (90’ Πέντρο Μποτέλιο – 6’ Καντού, 85’ Λεάντρο Αλμέιδα)