Απίστευτο σόου ο «παππούς» Μπλάνκο (videos)

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Απερτούρα του Μεξικό ήταν ο Κουαουτεμόκ Μπλάνκο.

Ο 41χρονος πρώην διεθνής  Μεξικανός επιθετικός  έκλεψε την παράσταση στο πλέον συναρπαστικό και δραματικό ματς της αγωνιστικής , το 3-3 εντός έδρας της Πουέμπλα  με την  Σάντος.
Οι φιλοξενούμενοι χρειάζονταν τη νίκη για να εξασφαλίσουν την 8η και τελευταία θέση στην κανονική διάρκεια της σεζόν και το τελευταίο εισιτήριο για τα πλέι –οφ της διοργάνωσης και προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος με 2-0.
Με το ξεκίνημα του β’ μέρους ο τεχνικός των γηπεδούχων έκρινε σκόπιμο να ρίξει στη μάχη του Μπλάνκο αντι του  Έισνερ Λομπόα και ο βετεράνος  άσος ήταν αυτός που μετά τη μείωση του σκορ  στο 50’ από τον Γουϊλμπέρτο Κόσμε , δέκα λεπτά αργότερα έφερε το ματς στα ίσια με ένα εξαιρετικά εκτελεσμένο φάουλ που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον γκολκίπερ της Σάντος  Οσβάλντο Σάντσεζ.
Και όταν οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου του προβάδισμα με τον  Κάρλος Ρομπέρτο Ισκερντόζ στο 83’ όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει υπέρ τους.
Όμως στις καθυστερήσεις του αγώνα η αδιάφορη βαθμολογικά  Πουέμπλα κέρδισε πέναλτι που το εκτέλεσε στο 95’ με υποδειγματική ψυχραιμία και ακρίβεια ο Μπλάνκο για να  γίνει το τελικό 3-3 που κρατάει τους φιλοξενούμενους σ’ αγωνία καθώς αν σήμερα η  Πουμάς υποδεχόμενη την αδιάφορη Μοντερέι πάρει τη νίκη τότε θα είναι αυτή που θα εξασφαλίσει την 8η θέση στην τελική βαθμολογία της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος και θα αφήσει εκτός πλέι-οφ την Σάντος.

Ολυμπιακός: Συγκινητική στιγμή στην Πόλη - Η αγκαλιά του μπαμπά Τζολάκη στον ήρωα της πρόκρισης