Αργεντινή: Τέρμα το αήττητο της Ρίβερ (videos)

Αήττητο σερί 31 αγώνων απώλεσε η Ρίβερ Πλέιτ, αφού έχασε με 1-0 από την Εστουντιάντες σε εξ αναβολής αναμέτρηση.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Ντιέγκο Βέρα στο 5ο λεπτό. Στη συνέχεια, οι «μιλονάριος» πίεσαν ασφυκτικά, χωρίς ωστόσο να ισοφαρίσουν, αλλά ευνοήθηκαν από το αποτέλεσμα σε άλλο εξ αναβολής ματς. Άλλωστε, η Τίγκρε διέλυσε νωρίτερα τη Λανούς με 3-0 σε παιχνίδι που πριν από δέκα ημέρες διακόπηκε στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου λόγω βροχόπτωσης. Οι γηπεδούχοι ευνοήθηκαν από απευθείας κόκκινη στον αρχηγό των ηττημένων, Μάξι Βελάσκεζ, στο 65ο λεπτό, λόγω επικίνδυνου μαρκαρίσματος και επέτρεψαν στη Ρίβερ να διατηρήσει πλεονέκτημα δύο βαθμών στην κορυφή της Inicial.

Παρακάτω όλα τα αποτελέσματα:
Τίγκρε – Λανούς 3-0 (61’ Λεάντρο Γκαράτε, 72’ Γκαμπριέλ Πενιάλμπα, 82’ Λούκας Ουίλτσεζ – 65’ ΚΟΚ. Μάξι Βελάσκεζ)
Ρίβερ Πλέιτ – Εστουντιάντες 0-1 (5’ Ντιέγκο Βέρα)