Καμπάνα επ’ αόριστον στο ρέφερι του ματς-σκάνδαλο στην Αργεντινή (video+photos)

Να τιμωρήσει επ’ αόριστο τον διαιτητή που άφησε το ματς θρίλερ της Λανούς με την  Άρσεναλ  Σαραντί να παίζεται για 100 και πλέον λεπτά αποφάσισε πριν από λίγες ώρες η ομοσπονδία ποδοσφαίρου της Αργεντινής.

Η Λανούς με δύο γκολ στο 96’ και το 100’ επικράτησε 3-2 της Άρσεναλ στο  «Νέστορ Ντίαζ Πέρεζ» τα ξημερώματα της Κυριακής  στο πλαίσιο της 14η αγωνιστικής του πρωταθλήματος Απερτούρα και πλησίασε στους δύο βαθμούς την πρωτοπόρο  Ρίβερ Πλέιτ με τους φιλοξενούμενους να είναι πυρ και μανία με τον άρχοντα του αγώνα  Αντρές Μέρλος.

merlos 1
Ο τελευταίος κλήθηκε σε απολογία από τον διευθυντή της  επιτροπής διαιτησίας της Ομοσπονδίας  Μιγκέλ Σίμε και λίγη ώρα αργότερα η τελευταία ανακοίνωσε ότι ο  Μέρλος  δεν θα μπορεί να διευθύνει επ’ αόριστον αγώνες  στην πατρίδα του.

image545d75af68a669.80057285
Ο ίδιος ο πρόεδρος της επιτροπής διαιτησίας Γκιγιέρμο Μαρκόνι είχε παραδεχτεί ότι  αυτά που έγιναν  από τον διαιτητή, ο οποίος απέβαλε μετά το πρώτο από τα δύο  γκολ των γηπεδούχων στις επιπλέον καθυστερήσεις τόσο τον τεχνικό τους Μάρτιν Παλέρμο όσο και λίγο αργότερα και τον συνεργάτη του  Ρομπέρτο Αμπονταντσιέρι, ήταν «ένα πολύ σοβαρό λάθος».
Και ο Μαρκόνι πρόκειται εντός των επομένων ωρών να έχει συνάντηση με τον πρόεδρο της Ομοσπονδίας  Λουίς Σεγκούρα για να συζητήσουν το επίμαχο θέμα που έχει προκαλέσει κύμα έντασης στο ποδόσφαιρο της χώρας του ταγκό.

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (16/04) - Πού θα δείτε Champions League, Περιστέρι και Euroleague
Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (16/04) - «Σλούκας μαγικός»
Μεταγραφές, Ρεάλ Μαδρίτης: Ζήτησε Φρίμπονγκ ο Αντσελότι
ΑΕΚ – Άρης: Το εντυπωσιακό κορεό για τα 100 χρόνια κι η οικογενειακή ατμόσφαιρα στο φινάλε (video)