ΑΕΛ Καλλονής – Λεβαδειακός 1-0 (Κ20)

Το γκολ του Ξύδα στο 85’ χάρισε στους «μικρούς» της ομάδας της Λέσβου τους τρεις βαθμούς απέναντι στους Βοιωτούς

Την υπεροχή που είχε καθ’ όλη τη διάρκεια της εντός έδρας αναμέτρηση με τον Λεβαδειακό επιβεβαίωσε λίγο πριν τη λήξη η ομάδα Νέων της Καλλονής παίρνοντας τους τρεις βαθμούς στο μας για την 9η αγωνιστική της Super League. Οι «μικροί» των Λέσβιων είχαν αρκετές ευκαιρίες και κατάφεραν τελικά να πάρουν τη νίκη χάρη στη φάση του 85ου λεπτού όπου μετά από σέντρα του Γκαμάγκα από δεξιά ο Ξύδας με κοντινό πλασέ «έγραψε» το τελικό 1-0.

ΚΑΛΛΟΝΗ: Μαλλής, Αγριμάκης, Γιαζιτζόγλου, Παγκράτης, Τριανταφύλλλου, Καραγεώργης (56’ Γιώργου), Ξύδας, Σεφουλάι (68’ Γκαμάγκας), Κίστα (65’ Γιουκαρής), Λαμπράκης, Σοφιάνης

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Καραγκιόζης, Μακρής, Αναστασιάδης (89’ Αλεξανδρής), Αθανασιάδης, Δαβρής, Σελαντί, Αντωνιάδης (65’ Σέντα), Τόπι, Καψασκής, Μπιμπάι (55’ Αποστολόπουλος), Χατζηλάμπρος

Μετά το τέλος του αγώνα, ο τεχνικός της Κ20 της Καλλονής, Δημήτρης Γαβαλάς μίλησε στην επίσημη ιστοσελίδα της ομάδας, επισημαίνοντας: «Πραγματοποιήσαμε ένα καλό πρώτο ημίχρονο ενώ αν καταφέρναμε να σκοράρουμε θα διαχειριζόμασταν καλύτερα την κατοχή μπάλας. Το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου μας άγχωσε αρκετά. Στο β' ημίχρονο δεν κινηθήκαμε σε υψηλό επίπεδο απόδοσης. Προσπαθήσαμε να κρατήσουμε το μηδέν στην άμυνα λόγω και του δυνατού αέρα ο οποίος είχε καθοριστικό ρόλο ενώ ο αντίπαλος πίεζε ψηλά. Αυτό μας δυσκόλεψε στο να περάσουμε από ένα μικρό συνδυαστικό σε ένα μεγάλο παιχνίδι και να απειλήσουμε τον αντίπαλο. Ευτυχήσαμε να σκοράρουμε σε μία οργανωμένη επίθεση. Αξίζαμε τη νίκη. Το σημαντικότερο είναι ότι τα παιδιά κατάφεραν να ξεπεράσουν τα τελευταία αποτυχημένα παιχνίδια και να κάνουν καινούρια αρχή. Συγχαρητήρια στην ομάδα μας αλλά και στον Λεβαδειακό».

Αργεντινή: Ο Τέβες πήρε εξιτήριο από το νοσοκομείο
ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ: Περισσότερα από 28 εκατομμύρια ευρώ σε κέρδη μοίρασε την προηγούμενη εβδομάδα