Τι έβαλε ο άνθρωπος!!! (video)

Ένα σπάνιας ομορφιάς  και εξαιρετικά δύσκολο γκολ σημειώθηκε χθες στο νικηφόρο 2-0 της Μορεϊρένσε επί της Ζιλ Βιθέντε για την 8η αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Ήταν το 61ο λεπτό της αναμέτρησης και με τις δύο αντιπάλους «κολλημένες’ στο 0-0 η μπάλα βρέθηκε στη μεγάλη περιοχή των φιλοξενούμενων και στα πόδια του Ζέρσο Φερνάντες. Ο  23χρονος πλάγιος επιθετικός που αγωνίζεται στην ΜορεΪρένσε εφέτος ωα δανεικός από την Εστορίλ  ήταν περικυκλωμένος από αρκετούς αντιπάλους και σχεδόν στη γραμμή του άουτ με γυρισμένη την πλάτη  σήκωσε τη μπάλα στον αέρα και  αναποδογυριστό σουτ  αιφνιδίασε τους πάντες στέλνοντας  την στα δίκτυα του  ανήμπορου να αντιδράσει Αντριάνο Φατσίνι που δεν μπορούσε να καταλάβει από πού του …ήρθε το κακό.
Ένα πραγματικά απίστευτο γκολ αν και ορισμένοι θα αμφισβητήσουν ασφαλώς την πρόθεση του σκόρερ να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα με την ενέργεια αυτή και δεν απλά είχε σκοπό να βγάλει μία σέντρα.
Όπως και να έχει όμως αυτό που έκανε ήταν κάτι εξαιρετικά σπάνιο στα σημαντικά τουλάχιστον πρωταθλήματα του κόσμου. Και αποτέλεσμα τον οδηγό της νίκης της γηπεδούχου που πέτυχε και ένα 2ο τέρμα οκτώ λεπτά πριν από το φινάλε με τον Αρσένιο αλλά ούτε αυτό αλλά και ίσως κανένα άλλο εφέτος στην εν λόγω χώρα της Ιβηρικής δεν  μπορεί να συγκριθεί σε  ομορφιά με αυτό του Φερνάντες.