Νίκη 3-1 με Ετό η Έβερτον (video+photos)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σάμουελ Ετό που άνοιξε το σκορ και σφράγισε τη νίκη λίγο πριν από το τέλος η Έβερτον  επικράτησε 3-1 της νεοφώτιστης Μπέρνλι μέσα στο «Τερφ Μουρ».

Η ομάδα του μεγάλου λιμανιού ξεκίνησε εντυπωσιακά και μόλις στο 4’ ο Ετό με το πρώτο του εφετινό εκτός έδρας γκολ άνοιξε το σκορ  με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Μπέινς.

1414332127086 lc galleryImage BURNLEY ENGLAND OCTOBER 2
Η ομάδα του Λονδίνου αντέδρασε και αφού ο Τζούτκιεβιτς αστόχησε με σουτ  ο τελευταίος ήταν εκείνος που με εξαιρετική ενέργεια και πάσα έδωσε την ευκαιρία στον Ίνγκς να κάνει το 1-1 με πλασέ σε κενή εστία στο 20’. Εννιά λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι ξαναπήραν το προβάδισμα με τον Λουκάκου να χρειάζεται δύο προσπάθειες για να νικήσει τον Χίτον για το 1-2.
Όμως το 2ο γκολ του Σάμουελ Ετό τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε   σφράγισε τη νίκη των φιλοξενούμενων με εξαιρετικό σουτ αρκετά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή του Χίτον.

Μπέρνλι: Χίτον, Τρίπιερ, Σάκελ, Νταφ, Γουόρτντ, Κάιτλι (84' Σορντέλ), Τζόουνς, Άρφιλντ, Μπόιντ (86' Τσάλομπαχ), Τζούτκιεβιτς (65' Μπαρνς), Ίνγκς
Έβερτον: Χάουαρντ, Μπέινς, Τζαγκιέλκα, Αλκαράζ, Κόλμαν, Νέισμιθ, ΜακΚάρθι, Μπάρι, Όσμαν (82' Όσμαν), Ετό, Λουκάκου (65' Μπάρκλεϊ)

Βόλος: Στηρίζει Γκαγκάτση για ΕΠΟ - «Μακριά από Μάνταλους και νταλαβεριτζήδες»