Αργεντινή: Τα... πήρε ο Σκόκο, ήττα για τους Ολντ Μπόις (videos)

Λόγω έντονων και προκλητικών διαμαρτυριών ξεχώρισε αρνητικά ο Νάτσο Σκόκο στην ήττα των Νιούελς Ολντ Μπόις με 2-0 από τη Ροζάριο Σεντράλ.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν αμφότερα τα τέρματά τους στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ ζήτησε πέναλτι, το οποίο δεν σφυρίχτηκε, οπότε με συμβολικό τρόπο αναρωτήθηκε πόσα… πήραν ο διαιτητής και ο βοηθός του. Το παράδειγμα του Σκόκο ακολούθησε ο Λεάντρο Φιγκερόα, αφού αντίκρισε απευθείας κόκκινη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ σε άλλο ματς ο Λεονέλ Βανγκιόνι, πρώην μέσος των «λεπρών», άνοιξε το σκορ και ο Τεό Γκουτιέρες πέτυχε δύο γκολ για το 3-0 της πρωτοπόρου της Inicial της Αργεντινής Ρίβερ Πλέιτ με την Μπελγκράνο.

Από την πλευρά της, η Μπόκα Τζούνιορς προηγήθηκε με 1-0, αλλά έμεινε πίσω με 2-1, πριν πάρει κρίσιμη νίκη με 3-2 στην έδρα της Γοδόι Κρουζ, καθώς ο Χοναθάν Καγέρι δημιούργησε το 2-2 στο 74ο λεπτό και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 82’. Ακόμα, η Ρασίνγκ Κλουμπ επικράτησε με 2-0 της Βελέζ και παρέμεινε έξι βαθμούς μακριά από την κορυφή της κατάταξης. Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα…

Ροζάριο Σεντράλ - Νιούελς Ολντ Μπόις 2-0 (29’ Φράνκο Νιέγ, 37’ Νέρι Ντομίνγκεζ - 75’ κοκ. Νάτσο Σκόκο, 90’+3’ κοκ. Λεάντρο Φιγκερόα)
Ρασίνγκ Κλουμπ - Βελέζ Σάρσφιλντ 2-0 (12’ Ρικάρντο Σεντούριον, 42’ Γκουστάβο Μπου)
Ρίβερ Πλέιτ -  Μπελγκράνο 3-0 (34’ Λεονέλ Βανγκιόνι, 73’ Τεό Γκουτιέρες, 88’ Τεό Γκουτιέρες)
Γοδόι Κρουζ - Μπόκα Τζούνιορς 2-3 (43’ Ρολάντο Γκαρσία, 50’ Χάιμε Αγοβί - 9’ Φερνάντο Γκάγκο, 74’ Χουάν Μανουέλ Μαρτίνεζ, 82’ Χοναθάν Καγέρι)