Πρώτη νίκη (2-1) για Παλέρμο (video)

Την πρώτη της νίκη στην επιστροφή της στα σαλόνια της Σέριε Α’ πανηγύρισε η Παλέρμο που επικράτησε 2-1 εντός έδρας της Τσεζένα χάρη στο γκολ του Μπέπε Ιακίνι στις καθυστερήσεις.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι  και ο Ντιμπαλά με βολίδα έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι νωρίς στο παιχνίδι πριν ο ίδιος παίκτης με έξοχο σουτ κάνει το 1-0 στο 33’.
Λίγο αργότερα με σωτήρια έξοδο ο Σορεντίνο εμπόδισε τον Ροντρίγκεζ να κάνει το 1-1 για τους φιλοξενούμενους που έφθασαν τελικά στην ισοφάριση στο 61’ με το πέναλτι που καταλογίστηκε σε ανατροπή του Μάνιουσον από τον Αντέλκοβιτς και αξιοποιήθηκε από τον Ροντρίγκεζ.
Η ομάδα της Σικελίας συνέχισε να πιέζει και αξιοποίησε στο 92’ το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε από το 79΄μετά τη 2η κίτρινη κάρτα την οποία δέχθηκε ο Κόπολα για να γίνει στο 92’ το 2-1 από τον Γκονζάλεζ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ντιμπαλά.

Παλέρμο: Σορεντίνο, Μουνιόθ (88’ Μακιενόκ), Γκονζάλεζ, Αντέλκοβιτς, Μοργκανέλα, Μπολτσόνι, Ριγκόνι, Τσότσεφ (66’ Μπελότι), Λάζααρ (82’ Έμερσον), Βάσκεζ , Ντιμπαλά
Τσεζένα:Λεάλι, Περίκο (54’ Ροντρίγκεζ), Καπέλι, Βόλτα, Μάνιουσον , Ντεφρέλ (32’ Τζιόρτζι), Ντε  Φεούντις, Κόπολα , Ρεντζέτι , Μπριένζα (73’ Ζε Εντουάρντο), Μαριλούνγκο

NBA: Μία νίκη μακριά από τελικούς της Δύσης οι Μάβερικς - Στους τελικούς της Ανατολής οι Σέλτικς
Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (16/05) - Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - ΠΑΟΚ
Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (16/05): «Μάγκας» Ολυμπιακός, «Ναυάγιο» ΑΕΚ
Super League: 90 λεπτά μακριά από τον τίτλο ο ΠΑΟΚ | Video με όσα έγιναν σε Φάληρο και Τούμπα