MLS: «Καθάρισε» ο Ανρί για Ρεντ Μπουλς (videos)

Το μοναδικό γκολ στο κρίσιμο 1-0 των Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς επί των Χιούστον Ντάιναμο σημείωσε ο Τιερί Ανρί.

Πριν από το ματς διέρρευσε πως ο Γάλλος φορ ξεκίνησε διαπραγματεύσεις για νέο συμβόλαιο με τους Νεοϋορκέζους, αν και δήλωσε πρόσφατα πως θα αλλάξει ομάδα ή θα αποσυρθεί από την ενεργό δράση, ενώ στο ίδιο το παιχνίδι οι Ρεντ Μπουλς ξεπέρασαν και κόκκινη κάρτα στον πρώην μέσο της Έβερτον, Τιμ Κέιχιλ, στο 88ο λεπτό. Από την πλευρά του, ο Ζερμέιν Τζόουνς πέτυχε το νικητήριο γκολ με κεφαλιά στο 2-1 των Νιου Ίνγκλαντ Ρεβολούσιον σε βάρος των Κολόμπους Κρου, ενώ ο Ρόμπι Κιν σκόραρε δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο του 3-0 των Λος Άντζελες Γκάλαξι με το Τορόντο.

Σε άλλο σημερινό ματς του MLS, ο Σεμπαστιάν Φερνάντεζ σημείωσε αμφότερα τα γκολ στο 2-0 των Βανκούβερ Ουάιτκαπς με το Ντάλας. Δύο γκολ πέτυχε επίσης ο Ρόντι Ουάλας εξασφαλίζοντας πολύτιμο 2-1 για τους Πόρτλαντ Τίμπερς στην έδρα των Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς, που προηγήθηκαν στο σκορ, αλλά με την ήττα απώλεσαν τις τελευταίες ελπίδες τους για πρόκριση στα playoffs της βορειοαμερικανικής λίγκας.

Παρακάτω όλα τα αποτελέσματα:
Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς – Χιούστον Ντάιναμο 1-0 (47’ Τιερί Ανρί / 88’ ΚΟΚ. Τιμ Κέιχιλ)
Βανκούβερ Ουάιτκαπς – Ντάλας 2-0 (14’ Σεμπαστιάν Φερνάντεζ, 18’ Σεμπαστιάν Φερνάντεζ)
Νιου Ίνγκλαντ Ρεβολούσιον – Κολόμπους Κρου 2-1 (20’ Λι Ενγκούγιεν, 67’ Ζερμέιν Τζόουνς – 25’ Έθαν Φίνλεϊ / 70’ ΚΟΚ. Ουέιλον Φράντσις)
Λος Άντζελες Γκάλαξι – Τορόντο 3-0 (22’ Ρόμπι Κιν, 25’ Ρόμπι Κιν, 93’ Άλαν Γκόρντον)
Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς – Πόρτλαντ Τίμπερς 1-2 (56’ Κρις Βοντολόφσκι / 90’ ΚΟΚ. Πάμπλο Πίντος – 71’ Ρόντνι Ουάλας, 74’ Ρόντνι Ουάλας)