Κύπελλο ΗΠΑ: Εκτός έδρας τίτλος για Σάουντερς (photos+videos)

Στο «PPL Park» της Φιλαδέλφειας, οι Σιάτλ Σάουντερς κατέκτησαν το US Open Cup με 3-1 σε βάρος των Φιλαδέλφεια Γιούνιον.

Οι γηπεδούχοι του τελικού του Κυπέλλου των Ηνωμένων Πολιτειών προηγήθηκαν στο 38ο λεπτό με κεφαλιά του Μόρις Εντού, αλλά οι εκπρόσωποι της Ουάσινγκτον κατέκτησαν την πρώτη θέση στον παλιότερο ποδοσφαιρικό θεσμό των ΗΠΑ για τέταρτη φορά τα τελευταία έξι χρόνια έπειτα από 30λεπτη παράταση! Εξασφάλισαν και θέση στο επόμενο CONCACAF Champions League με τη νίκη τους στον αποψινό τελικό.

Άλλωστε, ο Τσαντ Μπάρετ ισοφάρισε σε 1-1 για τους Σάουντερς στο 47ο. Ακόμα, ο Βίνσεντ Νογκέιρα των ηττημένων έχασε μοναδική ευκαιρία στο 91ο, οπότε ακολούθησε παράταση, στην οποία κυριάρχησε ο Ομπαφέμι Μάρτινς. Ο πρώην επιθετικός της Ίντερ και της Νιούκαστλ, μεταξύ άλλων, εισήλθε στο παιχνίδι ως αλλαγή στο 60ό λεπτό, ενώ δημιούργησε το 2-1 του Κλιντ Ντέμπσι στο 101ο, πριν διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 114ο.

Δείτε highlights του παιχνιδιού στην επίσημη ιστοσελίδα του MLS.